Ammattiliitto Jyty lahjoittaa Ukrainaan SPR:n kautta 10 000 euroa

Ukrainan lippu

Ammattiliitto Jyty on päättänyt lahjoittaa ukrainalaisten tukemiseksi 10 000 euroa Suomen punaisen ristin (SPR) katastrofirahaston kautta. ”Hätä Ukrainassa on nyt suuri Venäjän oikeudettoman hyökkäyksen seurauksena. Humanitäärisen katastrofin ainekset ovat jo nyt nähtävissä. Pakolaisvirta naapurimaihin kasvaa ja inhimillinen kärsimys lisääntyy. Lahjoittamalla pyrimme auttamaan ja osoittamaan tukemme ukrainalaisille”, kertoo Jytyn puheenjohtaja Jonna Voima.

Jyty haastaa myös muita ammattiliittoja tukemaan lahjoitusten kautta hädänalaisia ukrainalaisia.  

*Jyty on ammattiliitto, jonka jäsenet toimivat kunta-alalla, yksityisellä sektorilla, järjestöissä ja seurakunnissa. Jäsenistön suurimpia ammattialoja ovat sihteeri-, hallinto-, asiantuntija- ja ict-työ, nuoriso- ja järjestötyö, sosiaali- ja terveysala, kirjastoala sekä kasvatus ja koulutus. Ammattiliitto Jyty on STTK:n jäsenliitto.

Ajankohtaista

12.6.2025

Kansallinen työelämän kehittämisstrategia luo yhteistä suuntaa kohti parempaa tuottavuutta, oppimista ja hyvinvointia työpaikoilla

Lue
11.6.2025

Muutoksia työeläkevakuutusyhtiöiden hallintoa koskeviin Finanssivalvonnan määräyksiin ja ohjeisiin

Lue
11.6.2025

Lausunto arviointimuistiosta terveydensuojelulainsäädännön kokonaisuudistusta varten

Lue
11.6.2025

Valtioneuvoston asetus terveydenhuollon ammattihenkilöistä annetun asetuksen 16 §:n kumoamisesta

Lue
11.6.2025

Julkisuuslain salassapitoperusteiden uudistustarpeiden kartoitus

Lue
11.6.2025

Ylpeyttä ilman rajoja – DEI:n tilanne Suomessa ja maailmalla

Lue
10.6.2025

STTK:n hiilijalanjälki pieneni vuonna 2024

Lue
9.6.2025

Tehy tuo esiin suomalaista hoitotyötä ja edunvalvontaa maailman suurimmassa hoitotyön kongressissa Helsingissä

Lue