Tehy: Varhaiskasvatuksessa siirryttävä ryhmäkohtaiseen henkilöstömitoitukseen

Sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehy on tehnyt kyselyn tehyläisille, jotka työskentelevät päiväkodeissa. Kyselyn mukaan lähes puolet lapsen päivähoidosta on aikaa, jolloin päiväkotiryhmässä ei ole tarpeeksi kasvattajia.

Elokuun alussa tuli voimaan varhaiskasvatuksen lainmuutos, jonka mukaan henkilöstön poissaoloista johtuvista syistä ei voi poiketa henkilöstömitoituksesta. Vaikka lainmuutos astui voimaan, ei se poista varhaiskasvatuslaista porsaanreikää, joka mahdollistaa poikkeamisen henkilöstömäärästä.

Henkilöstömäärän laskennassa käytetään päiväkotikohtaista henkilöstön ja lasten määrän välistä suhdelukua, minkä johdosta henkilöstövajaus on päiväkotiryhmissä arkipäivää.

– Lastenhoitajat ovat todella kovilla päiväkodeissa nimenomaan siksi, että kasvattajia on liian vähän ryhmää kohden. Kyselyyn saatujen vastausten perusteella palkkauksen lisäksi työolot heikentävät merkittävästi alan vetovoimaa. Yksinkertaisesti ryhmät ovat liian suuria, sanoo Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen.

Tehy vaatii, että varhaiskasvatuslakia tiukennettaisiin niin, että henkilöstömäärä lasketaan ryhmäkohtaisesti. Tällöin ryhmissä varmistettaisiin nykyistä paremmin riittävä määrä kasvattajia. Ryhmäkohtainen laskentatapa oli käytössä vielä 90-luvulla.

Hoitajapula on jo selvä asia, mutta pula lastenhoitajistakin voi olla edessä. Tehyn kyselyyn vastanneista viidennes harkitsi alan vaihtoa viikoittain.

– Tämä on sääli, sillä vastauksista ilmenee, että lastenhoitajat ovat hyvin sitoutuneita työhönsä ja pitävät sitä tärkeänä. Kuormitus ja väsymys ovat arkipäivää henkilöstöpulan vuoksi, sanoo selvityksen tehnyt Tehyn sosiaalipoliittinen asiantuntija Eva Siitonen.

Tehyn kyselyyn vastasi 1573 päiväkodeissa työskentelevää tehyläistä.

Lisätietoja: Tehyn sosiaalipoliittinen asiantuntija Eva Siitonen p. 0400 265 051 eva.siitonen@tehy.fi

Ajankohtaista

2.6.2023

Ay-maksujen verovähennys on säilytettävä

Lue
2.6.2023

Tehyn Rytkönen: Kaikilla oikeus turvalliseen aborttiin, ammattilainen ei voi valita asiakkaitaan

Lue
31.5.2023

SuPerin sopimusneuvottelija Jukka Parkkola on paikalla lakkokohteessa 1.6.2023 klo 9:30

Lue
31.5.2023

Yksityiselle sosiaalipalvelualalle hakusaarto ja keikkailukielto

Lue
31.5.2023

Uusia yksityisen sosiaalipalvelualan lakkovaroituksia hoivakoteihin ja lastensuojeluun

Lue
31.5.2023

Yksityiselle sosiaalipalvelualalle määräaikainen, rajattu hakusaarto ja koko sopimusalaa koskeva määräaikainen keikkailukielto

Lue
31.5.2023

SuPer on antanut useita lakkovaroituksia yksityiselle sosiaalipalvelualalle ja julistanut hakusaarron ja keikkailukiellon

Lue
31.5.2023

Yksityisen sosiaalipalvelualan ylityö- ja vuoronvaihtokielto jatkuu 14.6. asti – ohjeet jäsenille

Lue