FinUnions rekrytoi

Palkansaajajärjestöjen EU-edustusto FinUnions hakee

JOHTAJAA

toimistolleen Brysselissä.

Johtaja vastaa FinUnionsin EU-instituutioihin suuntautuvasta vaikuttamisesta läheisessä yhteistyössä jäsenjärjestöjen asiantuntijoiden ja eurooppalaisten yhteistyökumppanien kanssa. Johtaja vastaa lisäksi myös FinUnionsin taloudesta ja hallinnosta.

Tehtävään valittavalta odotetaan EU:n työmarkkinapolitiikan ja -lainsäädännön tuntemista, EU:n päätöksentekoprosessien ja vaikuttamistyön osaamista sekä palkansaajajärjestöjen tuntemusta. Myös asiantuntijatyön organisoinnissa ja fasilitoinnissa tarvittavat yhteistyötaidot ovat tehtävässä tärkeitä.

Tehtävään valittavalta edellytetään erinomaista englannin kielen taitoa. Myös ruotsin ja ranskan kielten taidosta on tehtävässä merkittävää etua.

Tehtävän palkkaus ja muut ehdot määritellään sopimuksen mukaan. Tehtävästä kiinnostuneita pyydetään esittämään palkkatoiveensa.

Valittu johtaja aloittaa tehtävässä vuoden 2022 alussa tai sopimuksen mukaan.

Lisätietoja tehtävästä antaa FinUnionsin hallituksen puheenjohtaja Jarkko Eloranta, jarkko.eloranta@sak.fi .

Hakemukset pyydetään lähettämään viimeistään 26.10.2021 sähköpostitse Kirsi Sainiolle, kirsi.sainio@sak.fi .


Palkansaajajärjestöjen EU-edustusto FinUnions on edustanut suomalaisia palkansaajia Brysselissä vuodesta 1995. Yhdistyksenä toimivan FinUnionsin jäsenjärjestöjä ovat Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ja STTK.

Ajankohtaista

20.8.2025

Koulutuskorvauksen lakkauttaminen

Lue
20.8.2025

Millariikka Rytkönen ehdolla Plan Internationalin tyttöpalkinnon voittajaksi

Lue
18.8.2025

Apteekkitalouden uudistus ja lääkesäästöjen toimeenpano

Lue
18.8.2025

Vuoden 2026 tuloveroasteikko ja tuloverolain muuttaminen – HE eduskunnalle

Lue
18.8.2025

Tehy: Koulutuskorvauksen lakkauttaminen iskisi sote-alalle – kouluttautuminen vähenisi ja alan ongelmat lisääntyisivät

Lue
14.8.2025

Työneuvoston lakkauttaminen ei tuo säästöjä

Lue
14.8.2025

Yrittäjän eläkelain muuttaminen ja tapaturman ja palvelussairauden korvaaminen, HE eduskunnalle

Lue
13.8.2025

Tehy lahjoittaa 10 000 euroa Plan Internationalille – apua Gazan lapsille ja perheille

Lue