FinUnions rekrytoi

Palkansaajajärjestöjen EU-edustusto FinUnions hakee

JOHTAJAA

toimistolleen Brysselissä.

Johtaja vastaa FinUnionsin EU-instituutioihin suuntautuvasta vaikuttamisesta läheisessä yhteistyössä jäsenjärjestöjen asiantuntijoiden ja eurooppalaisten yhteistyökumppanien kanssa. Johtaja vastaa lisäksi myös FinUnionsin taloudesta ja hallinnosta.

Tehtävään valittavalta odotetaan EU:n työmarkkinapolitiikan ja -lainsäädännön tuntemista, EU:n päätöksentekoprosessien ja vaikuttamistyön osaamista sekä palkansaajajärjestöjen tuntemusta. Myös asiantuntijatyön organisoinnissa ja fasilitoinnissa tarvittavat yhteistyötaidot ovat tehtävässä tärkeitä.

Tehtävään valittavalta edellytetään erinomaista englannin kielen taitoa. Myös ruotsin ja ranskan kielten taidosta on tehtävässä merkittävää etua.

Tehtävän palkkaus ja muut ehdot määritellään sopimuksen mukaan. Tehtävästä kiinnostuneita pyydetään esittämään palkkatoiveensa.

Valittu johtaja aloittaa tehtävässä vuoden 2022 alussa tai sopimuksen mukaan.

Lisätietoja tehtävästä antaa FinUnionsin hallituksen puheenjohtaja Jarkko Eloranta, jarkko.eloranta@sak.fi .

Hakemukset pyydetään lähettämään viimeistään 26.10.2021 sähköpostitse Kirsi Sainiolle, kirsi.sainio@sak.fi .


Palkansaajajärjestöjen EU-edustusto FinUnions on edustanut suomalaisia palkansaajia Brysselissä vuodesta 1995. Yhdistyksenä toimivan FinUnionsin jäsenjärjestöjä ovat Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ja STTK.

Ajankohtaista

14.11.2025

Muutosneuvottelut Metsä Groupilla, UPM:llä ja Stora Ensolla

Lue
14.11.2025

STTK-Opiskelijat hakee kahta varapuheenjohtajaa vuodelle 2026

Lue
14.11.2025

Tehy vaikuttaa valkokankaalla Syke 3 – Kipinöitä yössä -elokuvassa

Lue
14.11.2025

Hyvinvointialueiden kriisiin luvattu korjaus – SuPer kannattaa parlamentaarista yhteistyötä

Lue
14.11.2025

Paikallisen erän siirto korvataan täysmittaisesti – tehyläisenä et menetä mitään

Lue
13.11.2025

KthLiitto toivoo uutta alkua kelalaiselle yhteistoiminnalle

Lue
13.11.2025

Avunsaantia ei saa hidastaa – hätäkeskuspäivystäjien määrä on turvattava

Lue
13.11.2025

Vihreän siirtymän investointeja odotetaan edelleen

Lue