Tehy kehysriihestä: Viestimme kuultiin, sote-sektorilta ei leikata

Millariikka Rytkönen, Tehyn puheenjohtaja

Hallituksen kehysriihessä sopimat säästöt eivät tule kohdistumaan sosiaali- ja terveyspalveluihin.

-Tämä on hyvä uutinen. Meidän viestimme on kuultu, sanoo Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen.

Korona on kurittanut erityisesti sosiaali- ja terveysalaa ja kuormittanut valtavasti hoitohenkilöstöä. Leikkaaminen sieltä olisi vaikeuttanut jo valmiiksi hyvin hankalaa tilannetta entisestään.

-Sote-ala tulee vaatimaan jatkossa merkittäviä panostuksia, kun pandemian aikana kertynyt hoitovelka on purettava ja sote-uudistus toteutettava. Ennen kaikkea on saatava parannettua alan vetovoimaa ja pysäytettävä hoitajakato. Muuten jäävät ratkaisematta muutkin sote-sektorin haasteet, hän korostaa.

Rytkönen pitää myönteisenä, että vaikeaksi muodostuneessa kehysriihessä lopulta päästiin sopuun. Näin erityisesti siksi, että hallitusohjelmassa on monia naisvaltaisen alan kannalta hyviä kirjauksia.

-Pääministeri Marin on kylmäpäinen ja sitkeä neuvottelija, joka ansaitsee kyllä kiitoksen hankalan prosessin viemisestä maaliin vaikeissa pandemiaoloissa, Rytkönen toteaa.

Lisätietoja: Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen, p. 040 821 0028

Ajankohtaista

12.9.2025

Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Lue
12.9.2025

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen huolissaan Suomen mediakentästä ja toimittajien jaksamisesta – ”STT:n, MTV:n, Ylen ja HS:n uutisointi on turvattava ja journalisteista pidettävä huolta”

Lue
11.9.2025

Laadukasta varhaiskasvatusta tarvitaan tänä päivänä enemmän kuin koskaan

Lue
11.9.2025

Hyvinvointialueiden rahapula ei oikeuta lakien rikkomiseen

Lue
11.9.2025

Sodat leimasivat von der Leyenin puhetta

Lue
10.9.2025

Selvitys: Maahanmuuttaja-naiset kokevat Suomen yhteiskunnallisen ilmapiirin heikentyneen

Lue
10.9.2025

Töitä maahanmuuttajanaisille – STTK:n esityksiä maahanmuuttajanaisten työllisyyden tukemiseksi

Lue
9.9.2025

Velkajarru pohjassa talouskasvu hyytyy

Lue