Lakko alkoi Kotidatassa – Pro tuomitsee rikkurityövoiman käytön

Suomen Kotidatan henkilöstö on tänään 25. päivänä marraskuuta aloittanut työtaistelun. Mikäli sopua ei saavuteta, niin laillinen lakko kestää 22.12.2020 saakka.

Työnantaja on jälleen kääntynyt ICT-ammattilaisia etsiessään sisärakentamisen ammattilaisen eli Nurmix Oy:n puoleen murtaakseen lakon.

— Kotidatalta ICT-palveluja ostavien isojen teleoperaattoreiden kuten Elisan ja Telian on syytä olla huolissaan lakon aikana antamansa asiakaspalvelun laadusta. Ovatko Elisa ja Telia tietoisia asiasta ja hyväksyneet sen? Ammattiliitto Pron ICT-alan sopimusalavastaava Mika Mäkelä kysyy.

Kotidata on ilmoittanut henkilöstölleen, ettei sen ole mahdollista maksaa työntekijöilleen asianmukaista palkkaa.

— Tämä on valitettava, mutta selkeä viesti. Kotidata ei halua neuvotella asiasta, saati saada asiaan korjausta. Henkilöstö ja Pro pysyvät edelleen vaatimuksissaan, että työstä tulee maksaa työn vaativuutta vastaavaa palkkaa, Mäkelä sanoo.

Kotidata on myös väittänyt työntekijöilleen lähettämässä viestissä, että luottamusmies ja työsuojeluvaltuutettu ovat mukana työnantajan valitsemassa työpaikkatoimikunnassa.

Henkilöstön harhaanjohtaminen on erittäin tuomittavaa, eikä lisää työnantajan uskottavuutta henkilöstön keskuudessa. Työpaikkatoimikunta on työnantajan valitsema, eikä edusta henkilöstön tahtoa, joten henkilöstön edustajat eivät osallistu sen toimintaan, Ammattiliitto Pron sopimusala-asiamies Seppo Lundgren toteaa.

Pro lopettaa välittömästi työtaistelutoimet Kotidatassa, kun Kotidata ilmoittaa haluavansa sopia kiistan ja maksaa työntekijöilleen asianmukaista palkkaa.

Lisätietoa: Ammattiliitto Pron sopimusalavastaava Mika Mäkelä, p. 050 592 5177

Pro – yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Ammattiliitto Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esimiehet alaan katsomatta.
Olemme suomalaisen työelämän ja työmarkkinoiden vahva, osaava ja vastuullinen vaikuttaja.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien toimeentuloa eri elämäntilanteissa, hyvinvointia työssä ja vapaalla sekä kehittymis- ja työllistymismahdollisuuksia. Tarjoamme monipuoliset, hyödylliset ja rahanarvoiset jäsenedut ja -palvelut.
Meihin kuuluu 120 000 jäsentä ja neuvottelemme 75 virka- ja työehtosopimusta. Olemme STTK:n jäsen.

Ajankohtaista

17.3.2025

Rasismiin puuttuminen on työelämän perustaito

Lue
17.3.2025

Pro ilmoitti lakosta suunnittelu- ja konsulttialalle

Lue
17.3.2025

Kela-korvausten valinnanvapauskokeilu

Lue
13.3.2025

SAK, Akava ja STTK: Suojelutyölaki Suomessa tarpeeton ja pohjoismaisittain poikkeuksellinen

Lue
12.3.2025

ERTO: Taloushallintoalan työtaistelutoimet alkavat 17.3.

Lue
12.3.2025

Osaamisunioni-aloite haastaa Eurooppaa investoimaan osaamiseen

Lue
11.3.2025

Tehy: Työntekijän voitava imettää lastaan työpäivän aikana työajallaan – imetysvapaasta saatava kirjaus työehtosopimukseen

Lue
11.3.2025

Tehy ja SuPer: Työolojen tasa-arvoa tulee lisätä myös tällä neuvottelukierroksella – lyhyempi työaika yötyötä tekeville

Lue