Poliittiset opiskelija- ja nuorisojärjestöt: Irtisanomisjärjestys on vastuuton esitys – Nuoria ei saa syrjiä työmarkkinoilla!

Nuoret työelämässä

Työllisyystoimista keskusteltaessa on jälleen väläytelty irtisanomisjärjestystä, jossa työvoimaa vähennettäessä nuoret käytännössä irtisanottaisiin ensimmäisinä. Poliittiset opiskelija- ja nuorisopoliittiset järjestöt, Akavan opiskelijat ja STTK-Opiskelijat toteavat yhteen ääneen ehdotuksen olevan nuoria syrjivä ja toteuttamiskelvoton. “Vastustamme yhtenä rintamana esitystä irtisanomisjärjestykseksi ja vetoamme hallitukseen, että se pitää huolen nuorista neuvoteltaessa työllisyystoimia!”

Työurien pidentämisen ei tule tapahtua nuorten kustannuksella. On kestämätöntä, mikäli irtisanomisjärjestyksen kaltaista uudistusta ajetaan eteenpäin palvelusvuosiin tai työsuhteen kestoon perustuen. Nuorten tulokehitys on muutoinkin jäämässä taakse vanhemmista sukupolvista ja aiempaa pirstaleisempi työelämä vaikeuttaa hyvän työuran rakentamista. Esitetty irtisanomisjärjestys vain pahentaisi asiaa heikentämällä nuorten irtisanomissuojaa.

Myös muuttuva taloustilanne aiheuttaa nuorille epävarmuutta työelämässä, sillä taloustilanteen heikentyessä yritykset vähentävät rekrytointejaan ja määräaikaisia työsuhteita. Tämä heijastuu suoraan negatiivisesti nuorten ja vastavalmistuneiden työllistymiseen. Nuoret eivät tarvitse yhtään lisää esteitä tai epävarmuutta työelämään siirtyessään. Eri sukupolvien vastakkainasettelua ei tulisi lietsoa tällä tavalla. Ehdotukset nuoria syrjivästä irtisanomisjärjestyksen säätämisestä tulisikin kuopata ja keskittyä toimiin, jotka parantavat työllisyyttä niin nuorten kuin vanhemman väestön piirissä.

Esitetty irtisanomisjärjestysmalli saa erittäin kylmän vastaanoton kaikissa kannanotossa mukana olevissa järjestöissä. “Viesti päättäjille on selvä: Emme halua epäoikeudenmukaista ja nuoria syrjivää irtisanomisjärjestystä. Suunnan pitäisi olla päinvastainen, nuorille pitää tarjota toivoa ja uskoa tulevaisuuteen!”

Kannanoton allekirjoittavat:

Jeremias Nurmela Kokoomusopiskelijoiden puheenjohtaja
+358 44 2907595, jeremias.nurmela@kokoomusopiskelijat.fi

Matias Pajula Kokoomusnuorten puheenjohtaja
+358 50 5753347, matias.pajula@kokoomusnuoret.fi

Heidi Miettinen Sosialidemokraattiset opiskelijat SONK ry puheenjohtaja
+358 45 1129299, heidi.miettinen@sonk.fi

Miriam Putula Keskustaopiskelijoiden puheenjohtaja
+358 50 3897260, miriam.putula@keskustaopiskelijat.fi

Maria Jokinen Akavan opiskelijoiden puheenjohtaja
+358 45 884 7287, maria.jokinen@akava.fi

Anna Lemström Vasemmisto-opiskelijoiden puheenjohtaja
+358 45 6397273, puheenjohtaja@vasemmisto-opiskelijat.fi

Christian Karau Vasemmistonuorten 2. varapuheenjohtaja
+358 44 9534723, christian@vasemmistonuoret.fi

Annika Lyytikäinen KD Nuorten puheenjohtaja
+358 50 3123037, annika.lyytikainen@kdnuoret.fi

Frida Sigfrids RKP Nuorten puheenjohtaja
+358 40 5910874, frida.sigfrids@su.fi

Saana Simonen STTK-Opiskelijoiden puheenjohtaja
+358 50 517 5212, saana.simonen@sttk.fi

Amanda Pasanen +358 40 9611330, amanda.pasanen@vihreatnuoret.fi

Brigita Krasniqi +358 45 1312554, brigita.krasniqi@vihreatnuoret.fi

Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liiton tasa-arvoiset puheenjohtajat

Pinja Perholehto Demarinuorten 1. varapuheenjohtaja
+358 40 0596521, pinja.perholehto@demarinuoret.fi

Hanna Markkanen Keskustanuorten puheenjohtaja
+358 50 3846820, hanna.markkanen@keskustanuoret.fi

Ajankohtaista

2.2.2023

Tehy: Samapalkkaisuusohjelmaa jatkettava, työmarkkinaosapuolet tehokkaammin mukaan

Lue
2.2.2023

Jyty: Palkkatasa-arvoa on edistettävä työehtosopimuksilla

Lue
2.2.2023

STTK kannattaa samapalkkaisuusohjelman kokonaisarvioinnin suosituksia

Lue
1.2.2023

SuPer: Hoiva-avustajat toteuttavat lääkehoitoa ohi koulutuksensa, onko lääkehoidon toteutus turvallista?

Lue
1.2.2023

RIA ja RKL vaativat nopeaa reagointia uhkaavaan taantumaan

Lue
1.2.2023

Nolottaako kertoa, että särkee päätä?

Lue
31.1.2023

SAK, Akava ja STTK: Palveluita ja toimeentuloturvaa on kehitettävä kokonaisuutena

Lue
31.1.2023

Tehy: Hoiva-avustajat jakavat lainvastaisesti luvatta lääkkeitä – valvontaa tiukennettava, sanktiot tarpeen

Lue