Tehy ja SuPer: Hoiva-avustajien koulutuksen tarve on välillisissä tukipalvelutehtävissä, ei hoiva- eikä hoitotyössä

Tehy ja SuPer jättivät 14.5.2020 Opetushallitukselle lausuman hoiva-avustajien koulutusmallista.
Hoitajaliitot Tehy ja SuPer katsovat yhteisessä kannanotossaan, että hoitoalalla tarvittava tukipalveluhenkilöstön koulutus on hankittavissa nykymuotoisesta puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinnosta, eikä tarvetta hoiva-avustajien erilliselle koulutukselle tai sosiaali- ja terveysalan tutkinto-osien lisäämiselle nykyisestä ole. Myös hoiva-avustaja-nimike halutaan muuttaa tukipalvelutyöntekijäksi, joka kuvaa paremmin esimerkiksi avustamiseen, siivoukseen ja ravitsemukseen suuntautuvaa työn sisältöä.

Liittojen mukaan ikäihmisten hyvä ja turvallinen hoito vaatii sosiaali- ja terveydenhuollon ammattihenkilöiden osaamista ja vähintään toisen asteen koulutusta, jotta se voidaan toteuttaa asiakasturvallisesti ja asianmukaisesti.

– Ikäihmisten toimintakyvyn ylläpitäminen edellyttää osaamista sairauksien ehkäisemisestä ja hoitamisesta, lääkehoidon toteuttamisesta ja sen vaikutusten seuraamisesta, sekä ikäihmisten ravitsemussuosituksen mukaisesta ravitsemuksesta, toimintakykyongelmien tunnistamisesta ja niihin puuttumisesta, Tehyn koulutuspoliittinen asiantuntija Kirsi Coco sanoo.

Asiantuntija Soili Nevala SuPerista muistuttaa, että myös sosiaali- ja terveysalalle hakeutuvien soveltuvuus on aina testattava huolellisesti.

Opetushallitus ja sosiaali- ja terveysministeriö ovat ehdottaneet kahta vaihtoehtoista mallia hoiva-avustajien koulutukseen, jotka muodostuisivat sosiaali- ja terveysalan perustutkinnon ja puhtaus- ja kiinteistöalan perustutkinnon osista.

Aiheeseen liittyvää materiaalia:
Kannanotto hoiva-avustajakoulutusmallista

Lisätietoja:
Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen, p. 040 821 0028
SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola, p. 050 527 5085
Tehyn koulutuspoliittinen asiantuntija Kirsi Coco, p. 040 821 5057
SuPerin asiantuntija Soili Nevala, p. 09 2727 9157

Ajankohtaista

17.9.2025

SuPerin Inberg: Oulaskankaan sairaalan ympärivuorokautinen päivystys on potilasturvallisuusasia

Lue
17.9.2025

Miksi koulutettu maahanmuuttajanainen ei saa Suomessa töitä?

Lue
16.9.2025

SuPer korostaa lasten ja nuorten turvallista lääkehoitoa – SuPerin työryhmä sai tunnustuksen

Lue
16.9.2025

Järjestöjen uusi giljotiinileikkaus peruttiin, kaaos edelleen näköpiirissä

Lue
16.9.2025

30 vuotta paremman eurooppalaisen työelämän puolesta

Lue
16.9.2025

Hyvinvointialueiden säästöt kuormittavat henkilöstön jaksamista – rahoitusmallia tarkasteltava uudelleen

Lue
12.9.2025

Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Lue
12.9.2025

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen huolissaan Suomen mediakentästä ja toimittajien jaksamisesta – ”STT:n, MTV:n, Ylen ja HS:n uutisointi on turvattava ja journalisteista pidettävä huolta”

Lue