Tehy: Ensihoitaja lisättävä ammattihenkilölakiin

Terveydenhuollon ammattihenkilölakiin pitää lisätä ensihoitajan tutkintonimike. Tällä hetkellä ensihoitajan tutkinnon ammattikorkeakoulussa suorittanut laillistetaan ainoastaan sairaanhoitajana. Ensihoitajiksi tulee vastaavasti laillistaa myös sairaanhoitajat, jotka ovat suorittaneet hoitotason ensihoitoon suuntaavat täydennysopinnot.

Lakimuutoksen myötä ensihoitajat saisivat niin sanonut kaksoislaillistuksen, kun heidät laillistettaisiin sekä ensihoitajina että sairaanhoitajina. Kaksoislaillistus on jo kätilöillä ja terveydenhoitajilla. Heidät laillistetaan oman tutkintonsa lisäksi sairaanhoitajina.

Muutos vahvistaisi ensihoitajatutkinnon asemaa

Muutos vahvistaisi ensihoitajatutkinnon asemaa ja ensihoitajan ammatti-identiteettiä.
– Muutos tuo ensihoitajan tutkinnon tasaveroiseksi tutkinnoksi muiden amk-tutkintojen rinnalle ja tekee tutkintoa näkyväksi, johtaja Kirsi Sillanpää Tehystä perustelee.

Ensihoitajan koulutus on käynnistynyt Suomessa 1998 ja vakiinnuttanut asemansa.

Ensihoitajan koulutus on käynnistynyt Suomessa 1998 ja vakiinnuttanut asemansa. Suomessa on tällä hetkellä kahdeksan ammattikorkeakoulua, joissa voi suorittaa ensihoitaja amk-tutkinnon.

Laki terveydenhuollon ammattihenkilöistä määrittelee laillistettavat ammattihenkilöt, jotka saavat Suomessa harjoittaa ammattiaan. Laillistettavia tutkintoja on tällä hetkellä 17.
Tehy on laatinut asiasta kannanoton, joka on toimitettu sosiaali- ja terveysministeriöön.

Lisätietoja:
Yhteiskunta ja kehittäminen -toimialan johtaja Kirsi Sillanpää, p. 040 820 7848
Tutkimuspäällikkö Juha Kurtti, p. 050 586 9460

Ajankohtaista

8.12.2023

Ammattiliitto Pro järjestää poliittisen työnseisauksen 14.12. energia-alalla

Lue
8.12.2023

Tilaisuus osatyökykyisten työllisyydestä perjantaina 15.12.

Lue
7.12.2023

Ammattiliitto Pro järjestää poliittisen työnseisauksen 14. joulukuuta

Lue
7.12.2023

Ammattiliitto Pro jatkaa laajoja järjestöllisiä toimenpiteitä työelämäheikennyksiä vastaan

Lue
7.12.2023

COP28 – jokaiselle jotakin

Lue
5.12.2023

Kauas karkaa koulutuksen tasa-arvo

Lue
5.12.2023

Lausunto työrauhalainsäädännön kehittämisestä

Lue
5.12.2023

SAK, AKAVA ja STTK: Muutokset työtaisteluoikeuteen horjuttavat työmarkkinoiden tasapainoa entisestään

Lue