ERTOn puheenjohtaja Aaltonen: Ammattiliitot tarvitsevat hyväksynnän toiminnalleen myös liiton ulkopuolelta

Tulevaisuudessa ammattiliittojen pitää toimia avoimemmin ja saada toiminnalleen ymmärrys ja hyväksyntä myös omien jäseniensä ulkopuolella, sanoo tänään uudelleen Toimihenkilöliitto ERTOn puheenjohtajaksi valittu Juri Aaltonen.

Ammattiyhdistyksen perusarvot ovat hyviä, mutta toiminta kaipaa päivittämistä tähän päivään.

– Ammattiyhdistyksen perusarvot ovat hyviä, mutta toiminta kaipaa päivittämistä tähän päivään. Ammattiliittojen pitää toimia niin, että toiminnan hyväksyvät myös ne, jotka eivät ole sen jäseniä, sanoi ERTOn puheenjohtaja Juri Aaltonen.

Juri Aaltonen puhui tänään ERTOn edustajiston kokouksessa, jossa hänet valittiin uudelleen puheenjohtajaksi. Vuodesta 2011 ERTOa johtanut Aaltonen valittiin neljännelle kolmivuotiskaudelle ilman vastaehdokasta.

Aaltonen sanoi edustajistossa pitämässään puheessaan, että ammattiliittojen pitäisi olla avoimempia ja rehellisempiä viestinnässään ja pystyä paremmin sanoittamaan tekemäänsä työtä, jotta myös liittojen ulkopuolella niiden tarkoitusperät ymmärrettäisiin paremmin.

Liittojen pitäisi myös ottaa enemmän jäseniä mukaan päätöksentekoon. Nykyään erilaiset digitaaliset ratkaisut tarjoavat mahdollisuuksia jäsenien ja muiden sidosryhmien osallistamiseen.
– Esimerkiksi me ERTOssa kysymme jo tällä hetkellä aina jäseniltämme valmiuden ja halun työtaistelutoimiin ennen niihin ryhtymistä, Aaltonen sanoo.

Lisätiedot: puheenjohtaja Juri Aaltonen, p. 040 553 8536 juri.aaltonen@erto.fi

Ajankohtaista

20.8.2025

Koulutuskorvauksen lakkauttaminen

Lue
20.8.2025

Millariikka Rytkönen ehdolla Plan Internationalin tyttöpalkinnon voittajaksi

Lue
18.8.2025

Apteekkitalouden uudistus ja lääkesäästöjen toimeenpano

Lue
18.8.2025

Vuoden 2026 tuloveroasteikko ja tuloverolain muuttaminen – HE eduskunnalle

Lue
18.8.2025

Tehy: Koulutuskorvauksen lakkauttaminen iskisi sote-alalle – kouluttautuminen vähenisi ja alan ongelmat lisääntyisivät

Lue
14.8.2025

Työneuvoston lakkauttaminen ei tuo säästöjä

Lue
14.8.2025

Yrittäjän eläkelain muuttaminen ja tapaturman ja palvelussairauden korvaaminen, HE eduskunnalle

Lue
13.8.2025

Tehy lahjoittaa 10 000 euroa Plan Internationalille – apua Gazan lapsille ja perheille

Lue