Suomen Yrittäjien näkemys ammattiliitoista on ummehtuneisuuden ajalta

Suomen Yrittäjät paljasti eilisellä kannanotollaan, etteivät ole ihan ajan tasalla ammattiliittojen roolista nykypäivän yhteiskunnassa.

Suomen Yrittäjät kannusti eilisessä tiedotteessaan jäsenyrityksiään harkitsemaan, että ne maksaisivat henkilökuntansa työttömyyskassan jäsenmaksun liitoista riippumattomaan työttömyyskassaan. Syyksi Yrittäjät kertoivat sen, että riippumattomalla kassalla ei ole yhteyttä ammattiyhdistysliikkeeseen ja että jotkut ammattiliitot harhaanjohtavasti markkinoivat ammattiliittoa ja työttömyyskassaa samana asiana.

– Jos yrittäjät haluavat maksaa henkilökuntansa jäsenmaksut työttömyyskassaan ja liittoonkin, niin mikäs siinä. Työntekijällä pitää kuitenkin olla oikeus valita mihin kassaan ja liittoon haluaa kuulua, sanoo Toimihenkilöliitto ERTOn puheenjohtaja Juri Aaltonen.

Yrittäjien kannanotossa näkyy selvästi se, etteivät he ole ajan tasalla nykyaikaisten ammattiliittojen roolista. Ammattiliitto on paljon muutakin kuin ansiosidonnaisen työttömyysturvan takaaja.

Tukea ja turvaa työelämään

Edunvalvonta on nykypäivänäkin yksi ammattiliittojen tärkeimmistä tehtävistä, mutta edunvalvonta sisältää laajasti eri asioita, ja tehtäviä on monia muitakin.

– Esimerkiksi ERTO tekee töitä sen eteen, jotta kaikilla olisi parempi työelämä. Tämä tarkoittaa esimerkiksi ammatillisten tilaisuuksien järjestämistä, työsuhdeneuvontaa, verkostoitumismahdollisuuksia ja yhteiskuntavaikuttamista. Haluamme muun muassa raipparangaistusten sijasta edistää työllistymistä helpottamalla ja tukemalla työttömiä. Korostamme myös työssä jaksamisen ja hyvän esimiestyön tärkeyttä osana hyvää työelämää, sanoo Aaltonen.

Yhteiskunnan pitää valmistautua työelämän murrokseen ja tässä työssä liitoilla on tärkeä asema.

– Esimerkiksi itsensä työllistäjille sekä palkkatyön ja yrittäjyyden yhdistäville niin sanotuille monityöntekijöille pitää saada oikeus reiluun sosiaaliturvaan palkansaajien tavoin. Tämän asian puolesta ERTO monen muun liiton tavoin tekee hartiavoimin töitä. Työttömyyskassat ovat maksukonttoreita eikä niillä ole edes oikeutta tavoitella sosiaaliturvan uudistusta, Aaltonen sanoo.

Ihmiset kaipaavat yhä enemmän tukea ja turvaa muuttuvaan työelämään. Toimihenkilöliitto ERTOn jäsenille tehdyssä kyselyssä noin 36 prosenttia vastanneista näkee työhyvinvoinnin tukemisen yhtenä liiton tärkeimmistä tehtävistä.

– Suomen Yrittäjienkin on hyvä ymmärtää työntekijöiden tarpeita yhä paremmin ja tajuta, että ammattiliittojäsenyys ei ole vain järjestäytymistä. Liiton jäsenyydellä työntekijä saa henkilökohtaisella tasolla paljon käytännöllistä hyötyä, joita pelkkä kassajäsenyys ei heille tuo.

Ajankohtaista

21.11.2025

Tehyn uusi yhteiskuntasuhteiden päällikkö on Ira Hietanen-Tanskanen

Lue
20.11.2025

Ammattiliitto Pron edustajisto: suomalaisyrityksillä on nyt näytön paikka

Lue
20.11.2025

Vastaako nuorten työllistymisseteli siihen tarpeeseen, johon se on luotu?

Lue
20.11.2025

Lasten kotihoidon ja yksityisen hoidon tuki

Lue
20.11.2025

Antti Palola osallistui viimeiseen ETUC:n hallituksen kokoukseensa – painotti työntekijöiden suojan merkitystä

Lue
20.11.2025

Eläkeuudistus turvaa nuorempien sukupolvien toimeentuloa

Lue
20.11.2025

Työllistämistuki nuorille

Lue
19.11.2025

Jyty: Etelä-Pohjanmaan yt-neuvottelut päättyivät erimielisinä – vähennykset kohdentuvat jälleen pienipalkkaiseen henkilöstöön

Lue