Pro aloittaa palvelut yksinyrittäjille

Yksinyrittäjä voi kuulua Ammattiliitto Prohon. – Tulevaisuudessa yhä useampi työntekijä saa toimeentulonsa monesta eri lähteestä. Yksi toimeentulon lähde voi olla yrittäjätoiminta, taustoittaa Pron palvelusektorin johtaja Minea Pyykönen.

Pro käynnisti 1. maaliskuuta 2018 alkaen uuden palvelun, joka tarjoaa tukea yrittäjyyteen. Pro Ammatinharjoittajat -palvelu on tarkoitettu yksinyrittäjille ja itsensätyöllistäjille, jotka toimivat esimerkiksi toiminimiyrittäjinä tai kevytyrittäjinä.

– Työn tekeminen on murroksessa. Tulevaisuudessa yhä suurempi määrä työntekijöistä saa toimeentulonsa useasta eri lähteestä. Yksi toimeentulon lähde voi olla yrittäjätoiminta. Myös kynnys yrittäjyyteen on alentunut. Uutena yrittäjyyden ja ansainnan muotona on suosiotaan lisännyt muun muassa kevytyrittäjyys, kertoo Pron palvelusektorin johtaja Minea Pyykönen.

Pro haluaa olla mukana työn muutoksessa ja tarjota jäsenilleen tukea myös uudenlaisissa työn tekemisen muodoissa.

– Osa uusista yrittäjistä toteuttaa ehkä pitkäaikaista haavettaan yrittäjyydestä. Osalla tilanne voi taas olla se, että työnantaja on painostanut siirtymään yrittäjäksi. Myös työttömänä voi ryhtyä yrittäjäksi ja ansaita toimeentulonsa uudella tavalla.

Neuvoja lakimieheltä, vakuutusturva ja etuja

Monet palkansaajat miettivät yrityksen perustamista, mutta epäilevät käytännön osaamistaan yrityksen käynnistämisessä.

– Onko yksinyrittäjän oltava itse kirjapitäjä, yritystalouden ja vakuutuslainsäädännön asiantuntija sekä villi visionääri? Pankkitilien avaamiset ja maksuliikenteen setvimiset, verotuskysymykset, verkostoituminen, markkinointi, laskutus ja kaikki muu papereiden pyörittäminen on yksin rankkaa, toteaa Pyykönen.

Pron ammatinharjoittajajäsen saa oikeudellista neuvontaa yrityksen perustamisessa, yrityksen sopimusasioissa, vahingonkorvausasioissa ja asioinnissa viranomaisten kanssa sekä verotuksen yleisissä asioissa. Palveluun kuuluvat myös vakuutusturva, yrittäjyyttä tukevat koulutukset ja samat jäsenedut kuin Pron palkansaajajäsenelle.

Työttömyysturva taustatueksi

Pro tekee yhteistyötä Ammatinharjoittajien ja Yrittäjien työttömyyskassa AYT:n kanssa, johon yrittäjäjäsen voi liittyä turvatakseen mahdollisen työttömyysjakson toimeentulon.

Pron ammatinharjoittajajäsenyys maksaa 14 euroa kuukaudessa 2018 loppuun asti. Yrittäjäksi aikovan kannattaa myös vakuuttaa itsensä työttömyyden varalta liittymällä AYT-kassaan.

– Haluamme tukea jäseniämme uskaltamaan. Toivomme, että positiivinen kokemus yritystoiminnasta antaa uskallusta hypätä jatkossakin uusiin haasteisiin. Silloin voittavat kaikki, sanoo Pyykönen.

***

STTK: Itsensä työllistäjien asemaa parannettava

Ajankohtaista

4.11.2025

Jyty: Valtion on turvattava kirkolle riittävä rahoitus sen yhteiskunnallisten tehtävien hoitamiseen

Lue
4.11.2025

Etätyö käytössä 77 prosentissa työpaikoista – viidesosassa vakuutus kunnossa

Lue
3.11.2025

Pätkätyösuhteiden yleistyminen on lisännyt väärinkäytöksiä Ranskassa

Lue
3.11.2025

SuPer: Yksityisen sosiaalipalvelualan tes-neuvottelut (SOSTES) alkavat 3. marraskuuta – palkkauksen ja työhyvinvoinnin parantaminen kärkitavoitteita

Lue
3.11.2025

Vuoden tasa-arvotekona palkittu hanke edistää monimuotoisuutta työelämässä

Lue
31.10.2025

Naisten kuvainnollinen palkkapäivä ei katoa minimisääntelyllä

Lue
31.10.2025

STTK Naisten palkkapäivänä: Palkka-avoimuusdirektiivi paljastaa Suomen todellisen tasa-arvotahdon

Lue
30.10.2025

Suomalainen varautuu pitkään pahaan päivään

Lue