Työttömyysvakuutusrahasto ja koulutusrahasto yhdistettävä uudeksi rahastoksi

Työmarkkinakeskusjärjestöt ehdottavat valtiovallalle työttömyysvakuutusrahaston ja koulutusrahaston yhdistämistä. Yhdistymisehdotus on järjestöjen neuvottelutulos, joka käsitellään työmarkkinajärjestöjen päättävissä elimissä.

Molempien rahastojen toimintaympäristö on muuttunut ja kehittyy edelleen merkittävästi. Laatu- ja tehokkuusvaatimukset korostuvat yhä enemmän. Rahastojen onkin uudistettava toimintatapojaan, jotta ne voivat vastata digitalisaation, tietoturvallisuuden ja hankintalainsäädännön haasteisiin, työmarkkinakeskusjärjestöt toteavat yhdessä.

Myös rahastojen sijoitustoiminta ja maksuvalmiuden turvaaminen ovat aikaisempaa vaativampaa. Aikuiskoulutustuen rahoitusuudistus muutti rahastojen rahoitusta. Rahastot ovat kasvaneet suurehkoiksi työnantajiksi. Työmarkkinakeskusjärjestöt ovat yhtä mieltä siitä, että tulevaisuuden haasteisiin vastataan parhaiten keskittämällä rahastojen tehtävät yhteen rahastoon. Yhdistäminen edellyttää lainsäädäntömuutoksia. Uusi rahasto voisi aloittaa toimintansa aikaisintaan vuoden 2019 alussa.

Esitetyllä uudistuksella ei ole vaikutuksia aikuiskoulutusetuuksiin, eikä palkansaajien asemaan. Myös työnantajien ja työttömyyskassojen asema pysyy ennallaan.

Työttömyysvakuutusrahasto ja koulutusrahasto ovat lailla perustettuja työmarkkinaosapuolten hallinnoimia organisaatioita. Työttömyysvakuutusrahaston päätehtävänä on kerätä työttömyysvakuutusmaksut ja ohjata maksujen tuotto työttömyysetuuksien maksajille. Koulutusrahasto edistää työssä tarvittavia valmiuksia myöntämällä lakisääteisiä aikuiskoulutusetuuksia.

Lisätietoja:

Johtava asiantuntija Vesa Rantahalvari (EK), puh. 040-5444609

Neuvottelupäällikkö Jorma Palola (KT), puh. 050-5125300

Johtaja Saana Siekkinen (SAK), puh. 040-8345030

Johtaja Pekka Piispanen (Akava), puh. 040-5440302

Johtaja Jukka Ihanus (STTK), puh. 050-4639929

Ajankohtaista

16.4.2025

Varmaa on vain epävarmuus

Lue
15.4.2025

Erto on tänään ilmoittanut henkilöstöalan työt historialliseen lakkoon

Lue
15.4.2025

Tehy: Hallituksen puoliväliriihessä ei voi enää leikata lisää sote-palveluista – antaako Petteri Orpo hyvinvointialueille lisäaikaa talouden sopeuttamiseen – myös verotusta on kehitettävä oikeudenmukaisemmaksi

Lue
15.4.2025

Kasvun eväitä etsimässä

Lue
14.4.2025

Tehy faktantarkisti työ- ja elinkeinoministeriön tiedotteen väitteet – ”TEM levittää virheellistä tietoa, ei kestä merivettä”

Lue
14.4.2025

Kasvun eväät – näkemyksiä elinkeinopolitiikan kehittämiseen

Lue
14.4.2025

Kansa nousi hallituksen linjaa vastaan ja äänesti vanhusten, lasten ja vammaisten puolesta

Lue
11.4.2025

Kauppasodan seurauksena kauppasopimusten kulta-aika

Lue