Palkansaajajärjestö Pardia: Oulun yliopisto vähentää jälleen tukihenkilöstöä

Yliopistot ja korkeakoulut

Palkansaajajärjestö Pardian puheenjohtaja Niko Simola mielestä Oulun yliopiston vahva tase ja onnistunut sijoitustoiminta olisivat mahdollistaneet toimintojen uudelleenjärjestämisen nyt toteutunutta pidemmällä aikavälillä hallitusti ja ilman henkilöstövähennyksiä.

Yliopisto päätyi yhteistoimintaneuvotteluissa irtisanomaan muuta kuin opetus- ja tutkimushenkilöstöä enintään 35 henkilöä. Lisäksi 40 henkilön määräaikainen työsuhde päättyy vuoden 2017 aikana.
– Henkilöstöjärjestöjen mielestä taloudellisia perusteita yhteistoimintaneuvottelujen käymiselle ei ollut.

Oulun yliopistossa on jo aiemmin supistettu tukihenkilöstöä

Oulun yliopiston vuoden 2016 tilikauden tulos oli 5,7 miljoonaa ylijäämäinen, ja siitä sijoitustoiminnan tuotot olivat 3,7 miljoonaan euroa. Edellisenä vuotena ylijäämä oli 11,9 miljoonaa.
– Oulun yliopistossa on jo aiemmin supistettu tukihenkilöstöä ja nämä vähennykset heikentävät entisestään opetuksen ja tutkimuksen kannalta tärkeää työvoimaa. Ei liene tarkoituksenmukaista, että opetukseen ja tutkimukseen palkattu henkilöstö tekee yhä enemmän hallinnollista työtä oman työnsä kustannuksella.

Oulun yliopisto käynnisti tammikuussa muuta kuin opetus- ja tutkimushenkilöstöä koskevat yhteistoimintaneuvottelut. Neuvotteluilla tavoiteltiin noin 70 henkilötyövuoden vähennyksiä ja niiden kohteena on noin 900 henkilöä.

Lisätietoja: Palkansaajajärjestö Pardian puheenjohtaja Niko Simola, gsm 040 566 8517 ja pardialaisen Yliopistojen ja tutkimusalan henkilöstöliitto YHL/Oulun yliopiston henkilökuntayhdistys OYHY:n pääluottamusmies Raimo Tervola p. 0294 482183.

***

Palkansaajajärjestö Pardia: Oulun yliopisto olisi voinut välttää irtisanomiset

Ajankohtaista

29.5.2023

Jessikka Aro Tehyn viestintäjohtajaksi 1.4.2024 alkaen

Lue
29.5.2023

Puheenjohtajan puhe STTK:n edustajiston kokouksessa

Lue
29.5.2023

STTK:n puheenjohtaja kevätedustajistossa: Päättyvä työmarkkinakierros tuo vain välitöntä helpotusta ostovoimahuoliin

Lue
29.5.2023

Edustajiston puheenjohtajan puhe STTK:n edustajistossa

Lue
26.5.2023

Vapaan sivistystyön leikkaukset pahentaisivat osaajapulaa

Lue
26.5.2023

SuPer: Henkilöstömitoitus on yksi ratkaisu hoitajapulaan

Lue
26.5.2023

SuPer: Työnantajan toimet siirtävät lakon vaikutukset muihin kuin lakossa oleviin yksiköihin

Lue
26.5.2023

ETUC teki henkilövalintoja

Lue