Risto Kousa: Tasa-arvo lisääntyy Euroopassa tuskaisen hitaasti

EAY:n tuoreen selvityksen mukaan työelämän tasa-arvo on viimeisten vuosien aikana kehittynyt myönteiseen suuntaan.

Naisten palkkaero miehiin verrattuna on nyt noin 16 prosenttia, eli lähes kaksi prosenttiyksikköä parempi kuin Suomessa, jossa naisten palkkapäivää vietetään tänä vuonna 30. lokakuuta. EU:ssa se on noin viikkoa myöhemmin.

Naisia on eurooppalaisesta työvoimasta 45 prosenttia, mutta monet tekevät vain osa-aikatyötä. Edelleen noin joka viides nainen kohtaa työpaikalla seksuaalista häirintää, vaikka ongelmaa on pidetty viime vuosina vahvasti esillä.

EAY:n kongressin delegaateista on nyt 42 prosenttia naisia, kun edellisessä kokouksessa luku oli 38% ja sitä edellisessä 33%. STTK vie tässä kohtaa keskiarvoa ylös, koska meidän delegaatiossamme puolet on naisia.

Kehitys kulkee oikeaan suuntaan, mutta tuskaisen hitaasti. Tällä vauhdilla täydellinen tasa-arvo saavutetaan 70 vuoden kuluttua. Kongressi hyväksyi tänään tasa-arvoa vauhdittavan julkilausuman.

Risto Kousa, STTK:n kansainvälisten asioiden päällikkö

Ajankohtaista

16.6.2025

Tehy: Yhdenvertaisuus vaatii vaikuttamista ja käytännön toimia

Lue
12.6.2025

Kansallinen työelämän kehittämisstrategia luo yhteistä suuntaa kohti parempaa tuottavuutta, oppimista ja hyvinvointia työpaikoilla

Lue
11.6.2025

Muutoksia työeläkevakuutusyhtiöiden hallintoa koskeviin Finanssivalvonnan määräyksiin ja ohjeisiin

Lue
11.6.2025

Lausunto arviointimuistiosta terveydensuojelulainsäädännön kokonaisuudistusta varten

Lue
11.6.2025

Valtioneuvoston asetus terveydenhuollon ammattihenkilöistä annetun asetuksen 16 §:n kumoamisesta

Lue
11.6.2025

Julkisuuslain salassapitoperusteiden uudistustarpeiden kartoitus

Lue
11.6.2025

Ylpeyttä ilman rajoja – DEI:n tilanne Suomessa ja maailmalla

Lue
10.6.2025

STTK:n hiilijalanjälki pieneni vuonna 2024

Lue