Risto Kousa: Tasa-arvo lisääntyy Euroopassa tuskaisen hitaasti

EAY:n tuoreen selvityksen mukaan työelämän tasa-arvo on viimeisten vuosien aikana kehittynyt myönteiseen suuntaan.

Naisten palkkaero miehiin verrattuna on nyt noin 16 prosenttia, eli lähes kaksi prosenttiyksikköä parempi kuin Suomessa, jossa naisten palkkapäivää vietetään tänä vuonna 30. lokakuuta. EU:ssa se on noin viikkoa myöhemmin.

Naisia on eurooppalaisesta työvoimasta 45 prosenttia, mutta monet tekevät vain osa-aikatyötä. Edelleen noin joka viides nainen kohtaa työpaikalla seksuaalista häirintää, vaikka ongelmaa on pidetty viime vuosina vahvasti esillä.

EAY:n kongressin delegaateista on nyt 42 prosenttia naisia, kun edellisessä kokouksessa luku oli 38% ja sitä edellisessä 33%. STTK vie tässä kohtaa keskiarvoa ylös, koska meidän delegaatiossamme puolet on naisia.

Kehitys kulkee oikeaan suuntaan, mutta tuskaisen hitaasti. Tällä vauhdilla täydellinen tasa-arvo saavutetaan 70 vuoden kuluttua. Kongressi hyväksyi tänään tasa-arvoa vauhdittavan julkilausuman.

Risto Kousa, STTK:n kansainvälisten asioiden päällikkö

Ajankohtaista

30.4.2025

ERTO: Henkilöstöalalle sopu – 5.5. uhanneet lakot peruutettu

Lue
30.4.2025

Yhteisymmärrys kuntien ja hyvinvointialueiden sopimuskorotuksista saavutettu – ”Tämä osoitti neuvottelujärjestelmän toimivuuden”

Lue
30.4.2025

Tehy, KT ja muut järjestöt: Sopimuskorotuksista on syntynyt yhteisymmärrys kunta- ja hyvinvointialalla

Lue
30.4.2025

Asbestityötä ja työsuojelun ammattipätevyyttä koskevan lainsäädännön muuttaminen, HE

Lue
29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue
28.4.2025

STTK: Nuorten työelämän epävarmuutta ei saa lisätä – vaikutukset mielenterveyteen ja perheellistymissuunnitelmiin merkittävät

Lue