Onnea 80-vuotias KthLiitto!

Perjantaina 11.4.2025 tuli täyteen 80 vuotta kelalaista edunvalvontaa.

Kelan toimihenkilöt ry perustettiin 11.4.1945, jolloin sata Kelan päätalon virkailijaa kokoontui perustamaan omaa henkilökuntayhdistystä. Kelassa työskenteli silloin 450 virkailijaa. 80 vuoteen mahtuu paljon muutoksia, paljon uusia tehtäviä sekä lisää toimihenkilöitä ja jäseniä. Tällä hetkellä liitolla on yli 4 000 jäsentä.

KthLiitto on ollut vuodesta 2022 lähtien itsenäinen ammattiliitto ja keskusjärjestö STTK:n suora jäsenjärjestö. Liitto tekee omaa edunvalvontatyötä, mutta STTK:n kautta vaikutamme vielä vahvemmin mm. lainsäädäntötyöhön.

LilaPäivä

80-vuotiasta KthLiittoa juhlistetaan koko viikon ajan ympäri Suomen LilaPäivä -teemalla. LilaPäivä syntyi kunnioittamaan KthLiiton historiaa ja edunvalvonnan saavutuksia sekä vahvistamaan liiton roolia nyt ja tulevaisuudessa. Jäsenistö juhlii syntymäpäivää ja LilaPäivää mm. näyttäytymällä lilassa liiton värissä ja jakamalla kuvia somessa #LilaPäivä.

KthLiitto näkyy toimistoissa myös jäsenpisteiden muodossa. Jäsenpisteillä on tavattavissa liiton toimijoita ja henkilöstön edustajia.

Paljon onnea ketterälle ja joustavalle 80-vuotiaalle!

Ajankohtaista

27.8.2025

Jyty: Budjettiriihessä panostettava työllisyyteen – kuntien valtionosuuksista ei ole varaa leikata

Lue
27.8.2025

Palkan sivukulujen siirtäminen työnantajille tukisi ostovoimaa

Lue
25.8.2025

Velkajarru, julkisen talouden hoitaminen

Lue
25.8.2025

STTK:n viesti nuorille aikuisille: Liittoudu! 

Lue
22.8.2025

Valtioneuvostosta annetun lain muuttaminen

Lue
22.8.2025

Kuka meitä hoitaa, kun olemme vanhoja? Hoivavastuu voi muuttua

Lue
21.8.2025

Keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelma (KAISU3)

Lue
21.8.2025

Hätä Gazassa syvenee ja Suomen on aika toimia

Lue