Tehy: Hallituksen lakiesitys ensihoitajien suojelemiseksi riittämätön – Sote-alan väkivallan vastaiseen työhön tarvitaan samanlaiset standardit kuin teollisuudessa

Ammattijärjestö Tehy katsoo, että pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen tulee ryhtyä lainsäädäntömuutoksiin, joilla taataan sekä ensihoidolle että muulle sote-alan henkilöstölle virkamiehen väkivaltaista vastustamista vastaava suoja.

Hoitoalan työntekijät kohtaavat joka päivä väkivaltaa, mutta väkivallasta seuraava rangaistus ei ole sama kuin virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.

Tehy pitää hallituksen paraikaa valmistelemaa lakiesitystä rikoslain 16 pykälän muuttamiseksi täysin riittämättömänä. Jos lakimuutos menee läpi esityksen mukaisesti, edes hallitusohjelman tavoite suojata ensihoitoa väkivallalta ei täyty, sanoo Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen.

Lain suoja on väkivaltatilanteissa ehdottomasti ulotettava koko sote-alan henkilöstöön. Siihen on kyllä vielä matkaa, kun hallitus ei nyt esityksellään oikein onnistu parantamaan edes ensihoitajien työturvallisuutta, sanoo Rytkönen.

Jos hallitus haluaisi vaikuttavasti puuttua sote-alan työntekijöihin kohdistettavaan väkivaltaan, se loisi myös väkivaltatyön standardit, eli vähimmäistoimenpiteet estämään väkivaltaa. Teollisuuden puolella on lukuisia standardeja, joilla alan työturvallisuudesta huolehditaan, sote-alalla ei.

Toimenpiteet voivat olla esimerkiksi väkivaltatilanteisiin kouluttamista, perehdyttämisoppaan päivittämistä, turvallisuuskävelyiden tekemistä tai väkivaltakäytänteiden parantamista.

Tehy vaatii, että Suomessa aloitetaan selvityshanke, jonka nojalla luodaan vastaavat vähimmäisturvallisuusstandardit sote-alalle. Tämä parantaa työntekijöiden työturvallisuutta, mutta myös helpottaa työnantajien hallinnollista työtä,

Ylipäätään turvallisen ja väkivallattoman työpaikan tulee olla vähimmäisedellytys sote-alalla. Tällä hetkellä työntekijä jää yksin väkivaltatilanteen jälkeen mm. rikosilmoituksen teossa, sillä työnantajat eivät käytännössä tee rikosilmoituksia vedoten rikoksen tekijän potilasasemaan.

Tehy katsoo, että työnantajalla täytyy olla juridinen mahdollisuus tehdä rikosilmoitus, vaikka tekijä olisikin potilassuhteessa. Rikoksen tekijällä ei voi olla suurempi oikeusturva kuin uhrilla.

Tehyn juristi Inka Lehtinen muistuttaa myös, että työnantajien on noudatettava olemassa olevia lakeja.

-Työturvallisuuslaki edellyttää työnantajaa ryhtymään aktiivisiin toimiin työväkivallan estämiseksi. Kuulemme koko ajan jäseniltämme, että työnantajalla ei edes lue työntekijöiden väkivallasta tekemiä ilmoituksia.  On työnantajan velvollisuus lukea työntekijöiden ilmoitukset ja ryhtyä toimenpiteisiin, sanoo Inka Lehtinen.

Lisätietoja: Tehyn juristi Inka Lehtinen, inka.lehtinen@tehy.fi, puh. 040-525 9895.

Ajankohtaista

12.9.2025

Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Lue
12.9.2025

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen huolissaan Suomen mediakentästä ja toimittajien jaksamisesta – ”STT:n, MTV:n, Ylen ja HS:n uutisointi on turvattava ja journalisteista pidettävä huolta”

Lue
11.9.2025

Laadukasta varhaiskasvatusta tarvitaan tänä päivänä enemmän kuin koskaan

Lue
11.9.2025

Hyvinvointialueiden rahapula ei oikeuta lakien rikkomiseen

Lue
11.9.2025

Sodat leimasivat von der Leyenin puhetta

Lue
10.9.2025

Selvitys: Maahanmuuttaja-naiset kokevat Suomen yhteiskunnallisen ilmapiirin heikentyneen

Lue
10.9.2025

Töitä maahanmuuttajanaisille – STTK:n esityksiä maahanmuuttajanaisten työllisyyden tukemiseksi

Lue
9.9.2025

Velkajarru pohjassa talouskasvu hyytyy

Lue