Vientimalli romuttaa palkkatasa-arvon eteen tehdyn työn – ”Eduskunnan päätös vie tätä maata taaksepäin”

Eduskunta hyväksyi tiistaina vientimallilain. Ammattiliitto Jyty on päätökseen erittäin pettynyt. Vientimalli vaikeuttaa Jytyn näkemyksen mukaan huomattavasti palkkatasa-arvon saavuttamista.

Jytyn puheenjohtajan Jonna Voiman mielestä vientimallilakki romuttaa palkkatasa-arvon eteen tehdyn työn.

– Vientimalli vaikeuttaa huomattavasti naisvaltaisten alojen palkkaneuvotteluja ja ylipäätään palkkatasa-arvon saavuttamista. Eduskunnan tämänpäiväinen päätös vie tätä maata taaksepäin, Voima sanoo.

Kunta- ja hyvinvointialan vuoden 2022 sopimusratkaisujen on esimerkiksi arvioitu kaventavan naisten ja miesten palkkaeroa lähes 1,8 prosenttiyksikköä.

– On epätodennäköistä, että tällaisiin sopimuksiin jatkossa päästään, kun sovittelijan kädet on sidottu vientialojen palkkaratkaisuun, Voima toteaa.

Voiman mielestä päätös kertoo karua kieltä siitä, kuinka maan poliittiset päättäjät suhtautuvat palkkatasa-arvon ja samapalkkaisuuden edistämiseen.

– Hallituksen tavoitteena on kaventaa sukupuolten välistä palkkaeroa. Päätökset sen sijaan sotivat tätä tavoitetta vastaan, Voima huomauttaa.

– Tämä on surullinen päivä monelle matalapalkka-alalla työskentelevälle, Voima sanoo.

Lue lisää: Miksi vientimalli on Suomelle virhe?  

Lisätietoja: Jytyn puheenjohtaja Jonna Voima, puh. 050 591 2341, jonna.voima@jytyliitto.fi

Jyty on ammattiliitto, jonka jäsenet toimivat kunta-alalla, hyvinvointialueilla, yksityisellä sektorilla, järjestöissä ja seurakunnissa. Jäsenistön suurimpia ammattialoja ovat sihteeri-, hallinto-, asiantuntija- ja ict-työ, nuoriso- ja järjestötyö, sosiaali- ja terveysala, kirjastoala sekä kasvatus ja koulutus. Ammattiliitto Jyty on STTK:n jäsenliitto.

Ajankohtaista

19.6.2025

ILO:n konferenssissa etsittiin keinoja epävirallisen talouden torjumiseen

Lue
18.6.2025

Hallitus on lisännyt suomalaisten eriarvoisuutta ja heikentänyt arjen turvallisuutta

Lue
17.6.2025

Hallitus on ollut yrittäjien unelmien täyttymys

Lue
17.6.2025

Tehyn kysely: Hoitotyön johtajia kuormittavat jatkuvat muutokset ja suuremmat yksiköt

Lue
16.6.2025

Tehy: Yhdenvertaisuus vaatii vaikuttamista ja käytännön toimia

Lue
12.6.2025

Kansallinen työelämän kehittämisstrategia luo yhteistä suuntaa kohti parempaa tuottavuutta, oppimista ja hyvinvointia työpaikoilla

Lue
11.6.2025

Muutoksia työeläkevakuutusyhtiöiden hallintoa koskeviin Finanssivalvonnan määräyksiin ja ohjeisiin

Lue
11.6.2025

Lausunto arviointimuistiosta terveydensuojelulainsäädännön kokonaisuudistusta varten

Lue