Tehy: HUS vetää massiivisia yt-neuvotteluita puutteellisilla esityksillä eikä vastaa tietopyyntöihin

Tehy arvostelee HUSin tapa johtaa yt-prosessia. HUSissa on käynnissä poikkeuksellisen laajat, koko henkilöstöä koskevat ja irtisanomisiin tähtäävät yt-neuvottelut. HUSin toiminta henkilöstön suuntaan ei herätä luottamusta, eikä ole avointa.

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen kertoo, että HUS on ryhtynyt yt-prosessiin valmistautumattomana ja ilman kokonaissuunnitelmaa. HUSin esitykset ovat olleet puutteellisia, eikä HUS ole asianmukaisesti huomioinut eri alueille tehtävien leikkausten vaikutusta eri tulosalueilla.

Myös koko yt-neuvotteluiden vaikutusten arviointi loistaa poissaolollaan. On epäselvää, aikooko HUS tehdä sellaista ollenkaan.

Tehyn ammattiosastot ovat tehneet HUSille kolme tietopyyntöä saadakseen lisätietoa työnantajan suunnitelmista, mutta HUS ei ole toimittanut kaikkia pyydettyjä tietoa. Sen sijaan HUS on ilmoittanut, että ”ei käy” tai sanonut, että asiaan palataan neuvotteluiden seuraavassa vaiheessa.

– Valitettavasti HUSia ei kiinnosta antaa työntekijöille realistista tietoa keskustelujen pohjaksi. Se on henkilöstölle todella vahingollista, Millariikka Rytkönen sanoo.

Tehy arvostelee myös HUSin tulkinta yt-laista. Jo yt-neuvotteluiden alussa Tehy arvioi HUSin rikkovan yt-lakia, koska se ei informoinut neuvotteluista asianmukaisesti eikä huolehtinut henkilöstön kuulemisesta.

Yt-neuvotteluiden edistyessä huoli on entisestään syventynyt. Suuri kysymys on, toteutuvatko yt-lain mukaiset henkilöstön osallistumisoikeudet ollenkaan HUSin luomissa epämääräisissä olosuhteissa.

– Kokonaisuus on todella sekava. Esimerkiksi työnantajan antamat luvut eivät pidä paikkaansa. Näin ollen esitettyjä lukuja on vaikea ottaa tosissaan, sanoo Rytkönen.

Kaiken kaikkiaan HUSin tähänastisten esitysten kokonaisuus on kuin ”tilkkutäkki”. Tässä vaiheessa merkittävä osa yt-vähennyksistä näyttää osuvan kliiniseen potilastyöhön, mikä väistämättä herättää kysymyksen vaikutuksesta hoidon saatavuuteen ja potilasturvallisuuteen.

Lisätiedot:
Erityisasiantuntija, juristi Jarkko Pehkonen, jarkko.pehkonen@tehy.fi, puh. 040 5315464

Ajankohtaista

1.5.2025

Antti Palolan vappupuhe

Lue
30.4.2025

ERTO: Henkilöstöalalle sopu – 5.5. uhanneet lakot peruutettu

Lue
30.4.2025

Yhteisymmärrys kuntien ja hyvinvointialueiden sopimuskorotuksista saavutettu – ”Tämä osoitti neuvottelujärjestelmän toimivuuden”

Lue
30.4.2025

Tehy, KT ja muut järjestöt: Sopimuskorotuksista on syntynyt yhteisymmärrys kunta- ja hyvinvointialalla

Lue
30.4.2025

Asbestityötä ja työsuojelun ammattipätevyyttä koskevan lainsäädännön muuttaminen, HE

Lue
29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue