Johanna Aatsalo Tehy-lehden päätoimittajaksi

Johanna Aatsalo (LitM) on valittu Tehy-lehden päätoimittajaksi. Hän aloittaa työssä 28. lokakuuta.

Johanna Aatsalolla on pitkä ja monipuolinen ura journalistina muun muassa Ylessä, STT:ssä ja Sanoma Tekniikkajulkaisuissa työelämän, tekniikan ja talouden eri näkökulmien parissa.

Hän on koulutukseltaan liikuntatieteiden maisteri ja ammattivalmentaja. Lisäksi hän on suorittanut jatko-opintoja Tampereen yliopistossa ja Taideteollisessa korkeakoulussa.

Johanna Aatsalo on kiitollinen ja innoissaan valinnastaan Suomen suurimman sote- ja varhaiskasvatusalan ammattijärjestön lehden päätoimittajaksi ja journalistisesti huippupätevän toimituksen johtoon.

–  Lehti on palkittu äänitorvi ja tärkeässä roolissa jäsenten yhteisöllisyyden, ammatillisuuden kuin yhteiskunnallisesti merkittävien asioiden esiinnostajana ja kannattajana, hän sanoo.

Ensi vuosi on tärkeä vaali- ja liittokierrosvuosi tehyläisille ja heidän tulevaisuudelleen.

–  Tehtäväni on myös tärkeä näköalapaikka erityisesti siihen miten eri asiat näkyvät ja vaikuttavat tehyläisten arkeen monella eri tavalla. Näitä eri näkökulmia haluan valottaa tarkasti yhdessä jäsenten kanssa.

Yhteystiedot:

Tehy-lehden päätoimittaja Johanna Aatsalo
 johanna.aatsalo@tehy.fi  puh 040 922 6377

Ajankohtaista

17.9.2025

SuPerin Inberg: Oulaskankaan sairaalan ympärivuorokautinen päivystys on potilasturvallisuusasia

Lue
17.9.2025

Miksi koulutettu maahanmuuttajanainen ei saa Suomessa töitä?

Lue
16.9.2025

SuPer korostaa lasten ja nuorten turvallista lääkehoitoa – SuPerin työryhmä sai tunnustuksen

Lue
16.9.2025

Järjestöjen uusi giljotiinileikkaus peruttiin, kaaos edelleen näköpiirissä

Lue
16.9.2025

30 vuotta paremman eurooppalaisen työelämän puolesta

Lue
16.9.2025

Hyvinvointialueiden säästöt kuormittavat henkilöstön jaksamista – rahoitusmallia tarkasteltava uudelleen

Lue
12.9.2025

Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Lue
12.9.2025

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen huolissaan Suomen mediakentästä ja toimittajien jaksamisesta – ”STT:n, MTV:n, Ylen ja HS:n uutisointi on turvattava ja journalisteista pidettävä huolta”

Lue