Johanna Aatsalo Tehy-lehden päätoimittajaksi

Johanna Aatsalo (LitM) on valittu Tehy-lehden päätoimittajaksi. Hän aloittaa työssä 28. lokakuuta.

Johanna Aatsalolla on pitkä ja monipuolinen ura journalistina muun muassa Ylessä, STT:ssä ja Sanoma Tekniikkajulkaisuissa työelämän, tekniikan ja talouden eri näkökulmien parissa.

Hän on koulutukseltaan liikuntatieteiden maisteri ja ammattivalmentaja. Lisäksi hän on suorittanut jatko-opintoja Tampereen yliopistossa ja Taideteollisessa korkeakoulussa.

Johanna Aatsalo on kiitollinen ja innoissaan valinnastaan Suomen suurimman sote- ja varhaiskasvatusalan ammattijärjestön lehden päätoimittajaksi ja journalistisesti huippupätevän toimituksen johtoon.

–  Lehti on palkittu äänitorvi ja tärkeässä roolissa jäsenten yhteisöllisyyden, ammatillisuuden kuin yhteiskunnallisesti merkittävien asioiden esiinnostajana ja kannattajana, hän sanoo.

Ensi vuosi on tärkeä vaali- ja liittokierrosvuosi tehyläisille ja heidän tulevaisuudelleen.

–  Tehtäväni on myös tärkeä näköalapaikka erityisesti siihen miten eri asiat näkyvät ja vaikuttavat tehyläisten arkeen monella eri tavalla. Näitä eri näkökulmia haluan valottaa tarkasti yhdessä jäsenten kanssa.

Yhteystiedot:

Tehy-lehden päätoimittaja Johanna Aatsalo
 johanna.aatsalo@tehy.fi  puh 040 922 6377

Ajankohtaista

21.11.2025

Tehyn uusi yhteiskuntasuhteiden päällikkö on Ira Hietanen-Tanskanen

Lue
20.11.2025

Ammattiliitto Pron edustajisto: suomalaisyrityksillä on nyt näytön paikka

Lue
20.11.2025

Vastaako nuorten työllistymisseteli siihen tarpeeseen, johon se on luotu?

Lue
20.11.2025

Lasten kotihoidon ja yksityisen hoidon tuki

Lue
20.11.2025

Antti Palola osallistui viimeiseen ETUC:n hallituksen kokoukseensa – painotti työntekijöiden suojan merkitystä

Lue
20.11.2025

Eläkeuudistus turvaa nuorempien sukupolvien toimeentuloa

Lue
20.11.2025

Työllistämistuki nuorille

Lue
19.11.2025

Jyty: Etelä-Pohjanmaan yt-neuvottelut päättyivät erimielisinä – vähennykset kohdentuvat jälleen pienipalkkaiseen henkilöstöön

Lue