SuPerin Paavola: Parempaan työelämään päästään neuvottelemalla

SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola on toiveikas uuden Suomen mallin rakentamisesta kaikkien työmarkkinaosapuolien kesken. Paavola muistuttaa, että parhaaseen tulokseen päästään aidosti neuvottelemalla, ei pakottamalla. ”Miekka ei saa olla pään päällä, kun neuvotellaan”.

Työministeri Arto Satonen järjesti tänään keskiviikkona työmarkkinaseminaarin, jossa aiheena oli uuden palkkamallin rakentaminen kaikkien työmarkkinaosapuolien kesken. Satonen painotti seminaarissa, että mikäli yhteistä mallia ei synny, hallitus etenee valmistelussaan hallitusohjelmakirjauksen pohjalta. Paavola muistuttaa, että nyt tarvitaan yhteistä sitoutumista aitoon neuvotteluun, ”tästä ei saa tulla kiky 2:sta”.

Kun puhutaan ns. Ruotsin mallista, siitä ei voi noukkia työnantajan suunnalta rusinoita pullasta vaan mallia on tarkasteltava kokonaisuutena. Myös eri toimialojen erityispiirteet on otettava huomioon, Paavola sanoo.

Seminaariin Suomen työmarkkinamallin kehittämisestä osallistuivat edustajat kaikista Suomessa työehtosopimuksia neuvottelevista työnantaja- ja työntekijäjärjestöistä.

Seminaarin myötä työ- ja elinkeinoministeriö käynnistää työmarkkinajärjestöille suunnatun laajan lausuntokierroksen sovittelujärjestelmää koskevasta hallitusohjelmakirjauksesta ja Suomen työmarkkinamallin kehittämisestä. Lausuntokierros kestää kaksi kuukautta ja päättyy 8.1.2024.

SuPeriin kuuluu noin 85 000 sosiaali- ja terveysalan sekä kasvatusalan koulutettua ammattilaista, jotka työskentelevät julkisella ja yksityisellä sektorilla.  

Lisätietoja: SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola, 050 527 5085

SuPeriin kuuluu noin 85 000 sosiaali- ja terveysalan sekä kasvatusalan koulutettua ammattilaista, jotka työskentelevät julkisella ja yksityisellä sektorilla.

Ajankohtaista

16.6.2025

Tehy: Yhdenvertaisuus vaatii vaikuttamista ja käytännön toimia

Lue
12.6.2025

Kansallinen työelämän kehittämisstrategia luo yhteistä suuntaa kohti parempaa tuottavuutta, oppimista ja hyvinvointia työpaikoilla

Lue
11.6.2025

Muutoksia työeläkevakuutusyhtiöiden hallintoa koskeviin Finanssivalvonnan määräyksiin ja ohjeisiin

Lue
11.6.2025

Lausunto arviointimuistiosta terveydensuojelulainsäädännön kokonaisuudistusta varten

Lue
11.6.2025

Valtioneuvoston asetus terveydenhuollon ammattihenkilöistä annetun asetuksen 16 §:n kumoamisesta

Lue
11.6.2025

Julkisuuslain salassapitoperusteiden uudistustarpeiden kartoitus

Lue
11.6.2025

Ylpeyttä ilman rajoja – DEI:n tilanne Suomessa ja maailmalla

Lue
10.6.2025

STTK:n hiilijalanjälki pieneni vuonna 2024

Lue