Ammattiliitto Pro lahjoittaa Ukrainan tulva-alueen uhrien avuksi 20 000 euroa

Pro on lahjoittanut Ukrainan tulva-alueen uhreille 20 000 euroa. Avustus on jatkoa Pron pitkäaikaiselle tuelle, joka ylsi viime vuonna 180 000 euroon.

Ammattiliitto Pro on tehnyt uuden lahjoituksen ukrainalaisten tukemiseksi. Unicefille tehty 20 000 euron lahjoitus kohdistetaan Hersonin alueella sijaitsevan Nova Kahovkan patotuhon vaikutusalueelle.

Padon tuhoutuminen ja sen seuraukset ovat asettaneet alueen ihmiset hengenvaaraan. Arviolta 16 000 ihmistä on joutunut pakenemaan kodeistaan tulvavesien alta, ja alueelle on organisoitu evakuointijunia. Alueella on pulaa juomavedestä, hygieniatarvikkeista, vedenpuhdistustableteista ja kriisituesta.

20 000 eurolla UNICEF voi esimerkiksi saada turvattua puhtaan juomaveden 60 000 lapselle vuodeksi, turvattua 4000 lapsen koulunkäynnin jatkumisen tai hankittua noin 100 000 poliorokotetta.

Pro arvostaa UNICEFin nopeaa ja pitkäjänteistä työtä alueella – aina puhtaan juomaveden tarjoamisesta lasten psykososiaaliseen tukemiseen.

– Unicefin työ on osoitus kansalaisyhteiskunnan ja yhteistyön voimasta. Sota on vaikuttanut yli 5,7 miljoonan ukrainalaislapsen elämään, ja tämä viimeisin kriisi ajaa monet yhä vaikeampaan tilanteeseen, Pron puheenjohtaja Jorma Malinen sanoo.

Pro on aiemmin tukenut Ukrainaa mm. teollisuustyöntekijöiden ammattiliittojen kattojärjestön IndustriALL Global Unionin kautta. Järjestö tuki maan ay-järjestöjä, jotka työskentelivät tuhotun energiainfrastruktuurin korjaamiseksi. Pro haastaa muut ammattiliitot ja työnantajajärjestöt mukaan auttamaan Ukrainaa hädässä.

Lisätiedot: Ammattiliitto Pro:n puheenjohtaja Jorma Malinen p. 050 576 0389

Pro – yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista  

Ammattiliitto Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta.

Olemme suomalaisen työelämän ja työmarkkinoiden vahva, osaava ja vastuullinen vaikuttaja.

Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien toimeentuloa eri elämäntilanteissa, hyvinvointia työssä ja vapaalla sekä kehittymis- ja työllistymismahdollisuuksia. Tarjoamme monipuoliset, hyödylliset ja rahanarvoiset jäsenedut ja -palvelut.

Meihin kuuluu 120 000 jäsentä ja neuvottelemme 75 virka- ja työehtosopimusta. Olemme STTK:n jäsen. 

Ajankohtaista

16.6.2025

Tehy: Yhdenvertaisuus vaatii vaikuttamista ja käytännön toimia

Lue
12.6.2025

Kansallinen työelämän kehittämisstrategia luo yhteistä suuntaa kohti parempaa tuottavuutta, oppimista ja hyvinvointia työpaikoilla

Lue
11.6.2025

Muutoksia työeläkevakuutusyhtiöiden hallintoa koskeviin Finanssivalvonnan määräyksiin ja ohjeisiin

Lue
11.6.2025

Lausunto arviointimuistiosta terveydensuojelulainsäädännön kokonaisuudistusta varten

Lue
11.6.2025

Valtioneuvoston asetus terveydenhuollon ammattihenkilöistä annetun asetuksen 16 §:n kumoamisesta

Lue
11.6.2025

Julkisuuslain salassapitoperusteiden uudistustarpeiden kartoitus

Lue
11.6.2025

Ylpeyttä ilman rajoja – DEI:n tilanne Suomessa ja maailmalla

Lue
10.6.2025

STTK:n hiilijalanjälki pieneni vuonna 2024

Lue