Tehy haastaa Helsingin kaupungin työtuomioistuimeen palkkasotkun takia – ”Haluamme saattaa työnantajan vastuuseen jatkuvista rikkomuksista”, sanoo Millariikka Rytkönen

Tehy vaatii työtuomioistuimelta kiireellistä käsittelyä.

TEHY HAASTAA Helsingin kaupungin työtuomioistuimeen kuukausia jatkuneen palkkasotkun vuoksi. Aiemmin Tehy on tehnyt asiasta jo rikosilmoituksen.

”Haluamme saattaa työnantajan vastuuseen siitä, että se jatkuvasti rikkoo työehtosopimusta. Tärkeintä on tietenkin se, että palkanmaksuprosessi saadaan kuntoon”, toteaa Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen.

Tehy vaatii työtuomioistuimelta kiireellistä käsittelyä, sillä palkanmaksu on työnantajan tärkeimpiä velvollisuuksia. Työtuomioistuin voi määrätä työnantajan hyvityssakkoihin.

”Toivottavasti tämä auttaa työnantajaa ottamaan velvoitteensa vakavasti.”

HELSINGIN kaupungin palkkasotku alkoi jo toukokuussa, eikä ongelmaa ole vieläkään pystytty ratkaisemaan. Syynä virheisiin on huhtikuussa käyttöön otettu uusi Sarastia-palkanmaksuohjelma.

Joiltain työntekijöiltä palkka on jäänyt kokonaan saamatta, haittatyölisistä on voinut puuttua tuhansia euroja. Joillekin on taas maksettu jopa tuhansia euroja liikaa.

Ajankohtaista

21.11.2025

Tehyn uusi yhteiskuntasuhteiden päällikkö on Ira Hietanen-Tanskanen

Lue
20.11.2025

Ammattiliitto Pron edustajisto: suomalaisyrityksillä on nyt näytön paikka

Lue
20.11.2025

Vastaako nuorten työllistymisseteli siihen tarpeeseen, johon se on luotu?

Lue
20.11.2025

Lasten kotihoidon ja yksityisen hoidon tuki

Lue
20.11.2025

Antti Palola osallistui viimeiseen ETUC:n hallituksen kokoukseensa – painotti työntekijöiden suojan merkitystä

Lue
20.11.2025

Eläkeuudistus turvaa nuorempien sukupolvien toimeentuloa

Lue
20.11.2025

Työllistämistuki nuorille

Lue
19.11.2025

Jyty: Etelä-Pohjanmaan yt-neuvottelut päättyivät erimielisinä – vähennykset kohdentuvat jälleen pienipalkkaiseen henkilöstöön

Lue