SuPer ja Tehy tarkentavat: Käräjäoikeus ei peruuttanut lakkoja, hallinnot käsittelevät oikeuden päätökset

SuPer ja Tehy ovat tänään saaneet käräjäoikeudelta tiedoksi Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirin, Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin sekä Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin väliaikaista turvaamistoimea koskevat päätökset. SuPerin ja Tehyn hallitukset kokoontuvat lähiaikoina käsittelemään asiaa, jonka jälkeen tiedotamme asiasta. Sitä ennen emme kommentoi turvaamistoimiasiaa.

Mediassa on uutisoitu, että käräjäoikeus olisi peruuttanut lakot. Korjaamme tämän virheellisen tiedon ja toteamme, että käräjäoikeus ei ole peruuttanut lakkoja, vaan asettanut SuPerille ja Tehylle kiellon aloittaa lakot. Hallintomme käsittelevät asiaa lähiaikoina ja tekevät tarvittavat päätökset.

Ajankohtaista

5.12.2025

Ammattiliitto Pro: SASKin rahoitusleikkaukset täysin poliittisia

Lue
5.12.2025

STTK:n puheenjohtaja Antti Palola: Yrittäjien eläkkeiden alivakuuttamisen ongelma on kitkettävä

Lue
5.12.2025

Järjestöjen valtionapupäätökset: Merkittävä leikkaus työelämän ihmisoikeustyöhön

Lue
3.12.2025

SPAL: Säästöt vaarantavat pelastuspalvelujen kehittämisen Keski-Suomessa

Lue
3.12.2025

SuPer: Yksityisen varhaiskasvatuksen elinehto on kilpailukykyiset työehdot

Lue
2.12.2025

Tehy vie Kätilöopiston sairaalan vahingonkorvausjutun korkeimpaan oikeuteen

Lue
2.12.2025

STTK:n puheenjohtaja Antti Palola: Työntekijöiden oikeudet historiallisen heikolla tasolla

Lue
2.12.2025

Tehyn talouspulssi –blogisarjassa ekonomisti Anni Marttinen kyseenalaistaa itsestäänselvyyksinä otettuja reunaehtoja ja totuuksia  

Lue