Pro tukee Ukrainan ay-liikettä

Ammattiliitto Pro tukee Ukrainan ay-liikettä kymmenellä eurosentillä per jäsen. Paikallinen ay-liike auttaa lahjoituksilla hädänalaisia ihmisiä Ukrainassa. 

– Me haluamme tukea Ukrainan ammattiliittojen tekemää avustustyötä. Tämä lujittaa ammattiliittojen roolia yhteiskunnassa, mikä on hyvin merkittävää tulevaisuuden kannalta, Pron kansainvälisten asioiden päällikkö Matti Koskinen sanoo. 

Jo aiemmin Ammattiliitto Pro lahjoitti euron per jäsen eli yhteensä 120 000 euroa humanitaariseen apuun neljälle eri avustusjärjestölle: Unicefille, Suomen Punaiselle Ristille, Pelastakaa Lapsille ja Kirkon Ulkomaanavulle.

Pro kannustaa kaikkia tukemaan ukrainalaisia. Ammattiliittojen maailmanlaajuinen kattojärjestö ITUC on avannut hätäaputilin. Sen kautta kansainvälisen ay-liikkeen tuki kanavoidaan Ukrainan ammattiliittojen keskusjärjestöille FPU:lle ja KVPU:lle. Nämä järjestöt tarjoavat tukea perheille, jotka tarvitsevat kipeästi muun muassa ruokaa, vettä, lääkkeitä ja hygieniatarvikkeita.

– Ukrainalaisia voi tukea myös muiden avustusjärjestöjen kautta. Kaikki apu Ukrainassa ja ukrainalaisille on nyt tarpeen, Matti Koskinen toteaa.

Pro – yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista

Ammattiliitto Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta.

Olemme suomalaisen työelämän ja työmarkkinoiden vahva, osaava ja vastuullinen vaikuttaja.

Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien toimeentuloa eri elämäntilanteissa, hyvinvointia työssä ja vapaalla sekä kehittymis- ja työllistymismahdollisuuksia. Tarjoamme monipuoliset, hyödylliset ja rahanarvoiset jäsenedut ja -palvelut.

Meihin kuuluu 120 000 jäsentä ja neuvottelemme 75 virka- ja työehtosopimusta. Olemme STTK:n jäsen. 

Ajankohtaista

1.5.2025

Antti Palolan vappupuhe

Lue
30.4.2025

ERTO: Henkilöstöalalle sopu – 5.5. uhanneet lakot peruutettu

Lue
30.4.2025

Yhteisymmärrys kuntien ja hyvinvointialueiden sopimuskorotuksista saavutettu – ”Tämä osoitti neuvottelujärjestelmän toimivuuden”

Lue
30.4.2025

Tehy, KT ja muut järjestöt: Sopimuskorotuksista on syntynyt yhteisymmärrys kunta- ja hyvinvointialalla

Lue
30.4.2025

Asbestityötä ja työsuojelun ammattipätevyyttä koskevan lainsäädännön muuttaminen, HE

Lue
29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue