Tehyn ja SuPerin yhteinen #MeidänKaikkienAsia-kampanja käynnistyy

Hoitajajärjestöt Tehy ja SuPer kampanjoivat lähiviikkoina yhteisellä Meidän kaikkien asia -teemalla.

Kampanja muistuttaa, että hoitajapula on vakava ongelma, jonka vaikutukset näkyvät laajasti paitsi sote- ja varhaiskasvatusalan työpaikoilla myös kaikkien kansalaisten arjessa. Sote-ala on hoitajapulan ja pandemian seurauksena ajautunut yhä syvempään kriisiin, joka kaatuu myös poliittisen päättäjän syliin, kun kansalaisten perusoikeuksia hoitoon ja hyvinvointiin jää toteutumatta. 

Siksi järjestöt korostavat, että hoitajapulan ratkaisu kuuluu kaikille. Se kuuluu työmarkkinapöytään, mutta yhtä lailla myös poliittisille päättäjille ja kaikille kansalaisille, joiden perusoikeudet eivät nyt toteudu.

#MeidänKaikkienAsia-kampanja kuuluu ja näkyy seuraavien parin viikon ajan mm. sosiaalisessa mediassa ja radiossa.

Lisätietoja:
Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen, yhteydenotot erityisavustaja Mila Huovisen kautta,
p. 0400 54 0005 
SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola, p. 050 527 5085  
Tehyn viestintäjohtaja Katri Lindqvist, p. 040 588 3431, katri.lindqvist@tehy.fi SuPerin viestintäjohtaja Päivi Jokimäki p. 09 2727 9243, Paivi.jokimaki@superliitto.fi

Ajankohtaista

28.11.2023

Ammattiliitto Pron ja Naisten Linjan ohje tarjoaa apua väkivallan kokijoiden auttamiseksi työpaikoilla

Lue
28.11.2023

Tehyn kysely: Hoitajien työhyvinvointi hieman parantunut, silti yli 90 % nuorista hoitajista harkitsee alanvaihtoa

Lue
27.11.2023

Työelämäheikennykset koskettavat erityisesti nuoria

Lue
25.11.2023

Minä en pienestä hätkähdä, mutta…

Lue
24.11.2023

Sairaankuljetuksen kustannusten korvaustaksan muuttaminen

Lue
24.11.2023

Sairausvakuutuksesta korvattavan taksimatkan enimmäishinta v. 2024

Lue
24.11.2023

Ammattiliitto Pron edustajisto kritisoi aitojen neuvottelujen puutetta työelämäuudistuksissa

Lue
24.11.2023

Ammattiliitto Pro järjestää poliittisen työnseisauksen 29. marraskuuta

Lue