Ammattiliitto Pro: Työtuomioistuin totesi Pron ilmailualan tekniikkaa koskevat työtaistelutoimenpiteet laillisiksi

Työtuomioistuin on tänään 28.12.2021 antanut tuomion, jossa se toteaa ITAn 19.12.2021 ilmoittaman ylityökiellon, vuoronvaihtokiellon ja komennuskiellon sekä 3.1.2022 alkavan työnseisauksen laillisiksi työtaistelutoimenpiteiksi. 

Aiemmin viime viikolla Palvelualojen työnantajat PALTA ry uutisoi, että ITAn työtaistelutoimenpiteet olisivat laittomia ja nosti kanteen asiassa työtuomioistuimessa. Myös valtakunnansovittelija Vuokko Piekkala totesi, ettei asia kuulu hänen toimivaltaansa. 

Työtuomioistuin on 28.12.2021 hylännyt Paltan nostaman kanteen ja todennut, ettei ITAn lakko tai muut työtaistelutoimenpiteet ole laittomia.  

– Päätöksessä yksiselitteisesti todetaan, ettei ITA ry ole työtaistelutoimien alkaessa enää ollut lentoliikenteen palveluja koskevaan työehtosopimukseen sidottu eikä siten myöskään työehtosopimuslain mukainen työrauhavelvollisuus ole koskenut yhdistystä, Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen sanoo.

Työtuomioistuimen tuomiossa todetaan, että työehtosopimuslain 4 ja 8 § ovat sanamuodoiltaan yksiselitteisiä, ja niiden tulkinta on vakiintunut oikeuskäytännössä ja -kirjallisuudessa. Näin ollen IAU ry ja Palta ry eivät ole voineet työehtosopimuksen 3. §:n määräyksellä laajentaa säännöksen mukaista työrauhavelvollisuutta ITA ry:tä sitovasti.

Työtaistelutoimissa on kyse siitä, että ITA ry haluaa jäsenilleen oman työehtosopimuksen tai liittyä prolaisiin tekniikan alan työehtosopimuksiin, sekä mahdollisuuden päättää ja vaikuttaa omiin asioihinsa ja valita omat luottamusmiehensä. Palta ry ja IAU ry eivät ole tähän vaatimukseen suostuneet. 

Asian käsittely siirtyy työtuomioistuimen tuomion myötä takaisin valtakunnansovittelijalle. Osapuolet jatkavat asian sovittelua 29.12.2021. Valtakunnansovittelija on siirtänyt lakon alkamaan 17.1. klo 6.00.  

Lisätietoja puheenjohtaja Jorma Malinen, p. 050 576 0389 

Lue myös 23.12.2021 Pron ilmailualan tekniikkaa koskevat työtaistelutoimenpiteet ovat laillisia

Ajankohtaista

16.9.2025

SuPer korostaa lasten ja nuorten turvallista lääkehoitoa – SuPerin työryhmä sai tunnustuksen

Lue
16.9.2025

Järjestöjen uusi giljotiinileikkaus peruttiin, kaaos edelleen näköpiirissä

Lue
16.9.2025

30 vuotta paremman eurooppalaisen työelämän puolesta

Lue
16.9.2025

Hyvinvointialueiden säästöt kuormittavat henkilöstön jaksamista – rahoitusmallia tarkasteltava uudelleen

Lue
12.9.2025

Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Lue
12.9.2025

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen huolissaan Suomen mediakentästä ja toimittajien jaksamisesta – ”STT:n, MTV:n, Ylen ja HS:n uutisointi on turvattava ja journalisteista pidettävä huolta”

Lue
11.9.2025

Laadukasta varhaiskasvatusta tarvitaan tänä päivänä enemmän kuin koskaan

Lue
11.9.2025

Hyvinvointialueiden rahapula ei oikeuta lakien rikkomiseen

Lue