Tehylle valitaan tänään puheenjohtajisto, hallitus ja valtuuston puheenjohtajisto

Kevään valtuustovaaleissa valittu Tehyn valtuusto kokoontuu tänään 8.–9.6. ensimmäistä kertaa. Järjestäytymiskokous toteutetaan etäyhteyksin Original Sokos Hotel Triplasta käsin.

Valtuuston järjestäytymiskokouksessa valitaan Tehylle puheenjohtaja, varapuheenjohtajat, hallitus ja valtuuston puheenjohtajisto.

Valtuustoon valittiin kevään valtuustovaaleissa 83 päättäjää. Vaalien äänestysprosentti oli 33,2 %. Verrattuna kahteen Tehyn aiempaan valtuustovaaliin äänestysprosentti nousi selkeästi. Tulos on poikkeuksellisen hyvä ammattiyhdistyskentässä.  

Valtuusto tekee päätökset Tehyn jäsenten edunvalvonnasta, hyväksyy työehtosopimukset, tekee ratkaisuja esimerkiksi työtaistelutoimista sekä päättää liiton toiminnan linjauksista.  

Kokouksesta on mahdollisuus seurata valitun puheenjohtajan puhetta noin kello 13.20 alkaen youtubesta  (linkki aukeaa ko. kellonaikaan). Puhe myös julkaistaan ja sen pohjalta ilmestyy tiedote. Kokouksen valintoja on mahdollista seurata myös reaaliaikaisesti verkkosivuille päivittyvässä uutisessa sekä Twitterissä.

Valtuustoryhmät pyysivät syksyllä 2019 Millariikka Rytköstä jatkamaan puheenjohtajana. 

Tehy on perustettu vuonna 1982 ja se on Suomen suurin sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan sekä alan opiskelijoiden ammattijärjestö. Jäseniä on yli 160 000, joista 18 000 on opiskelijoita. Jäseninä on muun muassa sairaanhoitajia, kätilöitä, lastenhoitajia, hammashoitajia, bioanalyytikoita, fysioterapeutteja, ensihoitajia, mielenterveyshoitajia, lähihoitajia ja jalkojenhoitajia. 

Lisätietoja:
Puheenjohtajan haastattelupyynnöt assistentti Mila Huovinen gsm 0400 540005 
Tehyn tiedottaja Jaana Reijonaho, p. 040 3568409

Ajankohtaista

12.9.2025

Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Lue
12.9.2025

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen huolissaan Suomen mediakentästä ja toimittajien jaksamisesta – ”STT:n, MTV:n, Ylen ja HS:n uutisointi on turvattava ja journalisteista pidettävä huolta”

Lue
11.9.2025

Laadukasta varhaiskasvatusta tarvitaan tänä päivänä enemmän kuin koskaan

Lue
11.9.2025

Hyvinvointialueiden rahapula ei oikeuta lakien rikkomiseen

Lue
11.9.2025

Sodat leimasivat von der Leyenin puhetta

Lue
10.9.2025

Selvitys: Maahanmuuttaja-naiset kokevat Suomen yhteiskunnallisen ilmapiirin heikentyneen

Lue
10.9.2025

Töitä maahanmuuttajanaisille – STTK:n esityksiä maahanmuuttajanaisten työllisyyden tukemiseksi

Lue
9.9.2025

Velkajarru pohjassa talouskasvu hyytyy

Lue