Metsänomistajien tiedot metsäasioissa kohdallaan

Metsäasiantuntijoiden puheenjohtaja: Metsänomistajien tiedot metsäasioissa kohdallaan

— Metsänomistajan mielipiteellä on väliä, sillä Suomessa enemmän kuin joka kymmenes kansalainen omistaa metsää. Metsäasiantuntijat neuvovat asiantuntevasti metsänomistajia kaikissa metsäasioissa, muistuttaa METO – Metsäalan Asiantuntijat ry:n puheenjohtaja Stefan Borgman.

Metsät peittävät 75 prosenttia Suomesta ja yksityiset metsänomistajat omistavat 60 prosenttia Suomen metsistä ja valtaosalla heistä on ymmärrys metsistä kohdallaan. Suomessa perheomisteiset metsät tuottavat noin 80 prosenttia teollisuuden tarvitsemasta puusta. Moni metsänomistaja hakee metsästään taloudellista turvaa ja tuottoa.

Metsiä hoidetaan ja suojellaan Suomessa erittäin hyvin. Esimerkiksi Euroopan tiukasti suojelluista metsistä yli 50 prosenttia on Suomessa.

— Metsänhoidon moninaisuus on nykyisin täyttä totta huomioiden niin luonnon kasvupaikan vaateet, luonnonhoidon ajankohdan, kuin metsänomistajankin toiveet. Virkistyskäyttö, suojelu ja riistanhoito edellä mennään monissa metsissä. Lahopuita säästetään ja lajistoa suojellaan niin, että metsämme ovat monipuoliset ja moninaiset jatkossakin, toteaa Borgman.

— Ilmastoahdistus näkyy varsinkin somessa ja osa huutaa metsän suuntaan yleistämällä omia metsäkäsityksiään. On helppo olla äänessä ja vaatia, sekä levittää omia arvoja valikoidusti. Halutaan unohtaa omistusoikeus ja kävellä metsänomistajien yli, sanoo Suomen metsäasiantuntijoiden puheenjohtaja Borgman.

— Kestävää metsätaloutta tehdään Suomessa päivittäin, niin että meillä kaikilla on hyvä olla. Nyt tarvitaan faktatietoista avointa keskustelua metsien kestävästä käytöstä. Suomen metsistä löytyy tutkittua ja dokumentoitua tietoa noin sadan vuoden ajalta, muistuttaa Borgman.

Lisätietoja: Metsäasiantuntijoiden puheenjohtaja Stefan Borgman, p.040 1588 815, stefan.borgman@metsaasiantuntijat.fi

METO – Metsäalan Asiantuntijat ry (Meto) on 126-vuotias metsä- ja luonnonvara-alan asiantuntijoiden edunvalvontajärjestö. Jäseniä on noin 6 000 ja he työskentelevät luonnonvara-alalla suunnittelijoina, esimiehinä, työnjohtajina, puun osto- ja korjuutehtävissä, metsänhoidon tehtävissä, toiminnanjohtajina, toimistonhoitajina, neuvojina, luonnonhoidon tehtävissä, opettajina ja asiantuntijoina, muissa johtotehtävissä sekä itsenäisinä yrittäjinä. Myös metsäalan opiskelijat ovat Meton jäseniä.

Ajankohtaista

17.9.2025

SuPerin Inberg: Oulaskankaan sairaalan ympärivuorokautinen päivystys on potilasturvallisuusasia

Lue
17.9.2025

Miksi koulutettu maahanmuuttajanainen ei saa Suomessa töitä?

Lue
16.9.2025

SuPer korostaa lasten ja nuorten turvallista lääkehoitoa – SuPerin työryhmä sai tunnustuksen

Lue
16.9.2025

Järjestöjen uusi giljotiinileikkaus peruttiin, kaaos edelleen näköpiirissä

Lue
16.9.2025

30 vuotta paremman eurooppalaisen työelämän puolesta

Lue
16.9.2025

Hyvinvointialueiden säästöt kuormittavat henkilöstön jaksamista – rahoitusmallia tarkasteltava uudelleen

Lue
12.9.2025

Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Lue
12.9.2025

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen huolissaan Suomen mediakentästä ja toimittajien jaksamisesta – ”STT:n, MTV:n, Ylen ja HS:n uutisointi on turvattava ja journalisteista pidettävä huolta”

Lue