Jyty: Kunta-alan sopimusratkaisuesitys kaatui

Valtakunnansovittelijan kunta-alalle esittämä sopimusesitys kunnallisesta yleisestä virka- ja työehtosopimuksesta (KVTES) on kaatunut. Sote ry eli Tehyn ja SuPerin muodostama neuvottelujärjestö kaatoi valtakunnansovittelijan tekemän sovintoesityksen.

Valtakunnansovittelija Vuokko Piekkala jätti sopimusratkaisuesityksen maanantaina 27.4. Hän oli edellyttänyt, että toteutuakseen kaikkien neuvotteluosapuolten olisi pitänyt sen hallinnoissaan hyväksyä 30.4. puoleen päivään mennessä.

Jyty olisi omalta osaltaan ollut valmis hyväksymään sopimuksen. Jytyn puheenjohtaja Maija Pihlajamäki pitää valitettavana, että sopimusta ei syntynyt. Päätöksiä siitä, koska neuvottelupöytään mahdollisesti palataan vai jatkuvatko neuvottelut vasta kesälomien jälkeen, odotetaan lähiaikoina. Jyty toivoo KT Kuntatyönantajan palaamista neuvottelupöytään niiden järjestöjen kanssa, jotka ovat valmiita etsimään ratkaisua.

Työehtosopimuksesta ovat neuvotelleet KT Kuntatyönantajat ja palkansaajajärjestöistä Jytyn ja JHL:n muodostama Julkisen alan unioni JAU ry, akavalainen JUKO ry ja Tehyn, SuPerin ja Spal:n muodostama Sote ry.

Jytyn edustamilla aloilla on saavutettu neuvottelutulos kaikkiaan noin puolessa sopimuksista. Neuvottelutulosta ei ole vielä saavutettu kunta-alan KVTES:n ja TS:n lisäksi seuraavissa työehtosopimuksissa, jotka ovat ns. sopimuksettomassa tilassa: Avainta ry:n AVAINTES, Yksityisen terveyspalvelualan TES, Yksityisen sosiaalipalvelualan TES, Kirkon KirVESTES, Kevan TES, Seure Henkilöstöpalvelut Oy:n TES ja Työterveyslaitoksen TES.

Julkis- ja yksityisalojen toimihenkilöliitto Jyty edustaa noin 50 000 kuntien, kuntayhtymien, seurakuntien ja yksityisten palveluksessa olevaa viran- ja toimenhaltijaa. Jäsenistöstä naisia on noin 84 prosenttia. Jyty on kunta-alan vanhin ammattiliitto ja STTK:n jäsenliitto.

Lisätietoja: Jytyn pj. Maija Pihlajamäki, puh. 0400 537 756, maija.pihlajamaki@jytyliitto.fi

Ajankohtaista

30.4.2025

ERTO: Henkilöstöalalle sopu – 5.5. uhanneet lakot peruutettu

Lue
30.4.2025

Yhteisymmärrys kuntien ja hyvinvointialueiden sopimuskorotuksista saavutettu – ”Tämä osoitti neuvottelujärjestelmän toimivuuden”

Lue
30.4.2025

Tehy, KT ja muut järjestöt: Sopimuskorotuksista on syntynyt yhteisymmärrys kunta- ja hyvinvointialalla

Lue
30.4.2025

Asbestityötä ja työsuojelun ammattipätevyyttä koskevan lainsäädännön muuttaminen, HE

Lue
29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue
28.4.2025

STTK: Nuorten työelämän epävarmuutta ei saa lisätä – vaikutukset mielenterveyteen ja perheellistymissuunnitelmiin merkittävät

Lue