Eihän kaveria saa jättää?

Kirjoittaja:

Samppa Koskela

juristi, sosiaaliturvalainsäädäntö

Profiili

Hallitusohjelman sosiaaliturvakirjauksiin tarkemmin perehtyessä alkaa kylmätä. Se ei johdu hiipivästä syysilmasta, vaan säästötoimien mittaluokasta.

Leikkauslista on pitkä. Ansiopäivärahaan on tulossa 20 prosentin leikkaus kahden kuukauden työttömyyden jälkeen. Työttömyysetuuden lapsikorotukset ja suojaosa poistetaan. Omavastuuaikaa pidennetään. Työssäoloehtoa kiristetään merkittävästi. Lomakorvaukset jaksotetaan. Kansaneläkeindeksi jäädytetään. Lisäksi muun muassa asumistukeen kohdistetaan säästötoimenpiteitä. Muutokset voivat tarkoittaa osalla kotitalouksista jopa lähes tuhannen euron leikkausta työttömyyden aikaiseen toimeentuloon.

Monessa perheessä koittavat kovat ajat. Jo nyt moni työtön ja osa-aikatyötä tekevä kamppailee toimeentulonsa kanssa, ja kokoaikaista työtä ei vain löydy jatkuvista yrityksistä huolimatta. Liian moni kuulee työnantajalta saman vastauksen kerta toisensa jälkeen: valitettavasti valinta ei kohdistunut sinuun. Leikkaukset kuitenkin kohdistuvat kipeimmin juuri heihin.

”Valitettavasti valinta ei kohdistunut sinuun.”

Tuleva ahdinko on monelle todellinen. Työttömyysturvan 20 prosentin porrastus leikkaa keskimääräistä ansiopäivärahaa yli 300 euroa kuukaudessa. Pelkästään lapsikorotusten poistaminen voi leikata kolmilapsisessa perheessä toimeentuloa jopa lähes 500 euroa kuukaudessa. Samaan aikaan työssäoloehtoa koskevat muutokset pitävät yhä useamman jatkossa vain työmarkkinatuen ja toimeentulotuen varassa.

Työttömyysturvan muutoksia valmistellaan ministeriössä pika-aikataululla. Myös muutosten vaikutusarvioinnit tehdään siksi kiireellisesti. Sosiaaliturvaan tehtävien säästötoimenpiteiden yhteisvaikutukset ovat kasautumassa aivan liian suurina niille pienituloisille kotitalouksille ja perheille, joissa on työttömyyttä tai työskennellään pienipalkkaisessa osa-aikatyössä.

Suurien toimeentulo-ongelmien syntyminen tulisi vähintään estää. Vielä hallituksella olisi tähän aikaa. Älkää jättäkö näitä ihmisiä pulaan.

Samppa Koskela
Kirjoittaja on STTK:n juristi.

Ajankohtaista

12.9.2025

Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Lue
12.9.2025

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen huolissaan Suomen mediakentästä ja toimittajien jaksamisesta – ”STT:n, MTV:n, Ylen ja HS:n uutisointi on turvattava ja journalisteista pidettävä huolta”

Lue
11.9.2025

Laadukasta varhaiskasvatusta tarvitaan tänä päivänä enemmän kuin koskaan

Lue
11.9.2025

Hyvinvointialueiden rahapula ei oikeuta lakien rikkomiseen

Lue
11.9.2025

Sodat leimasivat von der Leyenin puhetta

Lue
10.9.2025

Selvitys: Maahanmuuttaja-naiset kokevat Suomen yhteiskunnallisen ilmapiirin heikentyneen

Lue
10.9.2025

Töitä maahanmuuttajanaisille – STTK:n esityksiä maahanmuuttajanaisten työllisyyden tukemiseksi

Lue
9.9.2025

Velkajarru pohjassa talouskasvu hyytyy

Lue