STTK:n terveiset budjettiriiheen: Työikäisten koulutusta ja osaamista vahvistettava

opiskelijoita luokassa

STTK:n yksi keskeisistä viesteistä tänään alkaneeseen maan hallituksen budjettiriiheen on koulutuksen ja osaamisen vahvistaminen.
─ Työikäisen väestön koulutustason nostaminen ja osaamisen vahvistaminen ovat Suomelle välttämättömiä tulevaisuusinvestointeja. Jatkuvan oppimisen rahoitusta on kanavoitava nopeasti alueellisesti ja kohdennettava toimialoittain. Paras keino lisätä työvoiman osaamistasoa on turvata Jatkuvan oppimisen palvelukeskuksen rahoitus, puheenjohtaja Antti Palola painottaa.

Hän puhuu tänään Aktiivi-Instituutin 50-vuotis- ja Helsingin aikuisopiston 61-vuotisjuhlassa Helsingissä. Aktiivi-Instituutti on kaikille avoin kansanopisto, jonka ydinosaaminen liittyy edelleen sen alkuperäiseen tehtävään eli työelämän ja siihen liittyvän asiantuntijuuden kehittämiseen. Helsingin aikuisopisto on yksi maamme suurimmista yksityisistä kansalaisopistoista ja kaikille avoin oppimisen ja hyvinvoinnin keskus.

Palola korostaa osaamisen olevan parasta turvaa työelämässä ja sen muutoksissa.
─ Vauhdilla muuttuvassa työelämässä on entistä tärkeämpää huolehtia siitä, että mahdollisuus syventää ja laajentaa osaamistaan, tietojaan ja taitojaan on kaikilla – ei vain johtajilla ja asiantuntijoilla.

Ajankohtaista

7.8.2025

Kesätyöseteli ei oikeuta alipalkkaukseen – näin se toimii 

Lue
7.8.2025

SuPerin Inberg: VM:n talousarvioesitys heikentää peruspalveluja

Lue
4.8.2025

Vero-oikeuden näkökulmat puoltavat työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden säilyttämistä

Lue
29.7.2025

Jyty: Hallituksen esittämät työsopimuslain muutokset heikentävät palkansaajien työsuhdeturvaa merkittävästi – kielteiset vaikutukset osuvat erityisesti nuoriin naisiin

Lue
1.7.2025

STTK: Koulutuskorvauksen poisto on uusi isku naisvaltaisten alojen työntekijöille

Lue
1.7.2025

EU:n monivuotinen rahoituskehys uudistuu – miten käy työelämän rahoille?

Lue
30.6.2025

Suomen vihreä harha: Emme ole ympäristöteknologian kärkimaa

Lue
30.6.2025

Yhteistoimintalaki muuttuu 

Lue