ERTO irtisanoi taloushallinnon työehtosopimuksen

Toimihenkilöliitto Erto on tänään irtisanonut Palvelualojen työnantajat Palta ry:n kanssa tehdyn taloushallinnon työehtosopimuksen voimassaolon päättymään 31.10.2019.

Toimihenkilöliitto ERTOn tavoitteita 10.10. alkavissa alan neuvotteluissa ovat muun muassa palkankorotukset, kikytuntien poistaminen, paikallisen sopimisen edistäminen, vuosilomalain noudattamisen vahvistaminen, työssä jaksamisen parantaminen ja alan työn arvostuksen lisääminen.

Lisätietoja neuvotteluista:
lakimies Helena Lievonen, puh 040 1371360
puheenjohtaja Juri Aaltonen, 040 5538536

Lue tästä: Taloushallintoalaa koskeva työehtosopimus 1.11.2017–31.10.2020

Toimihenkilöliitto ERTOn yksi kuudesta jäsenyhdistyksestä Taloushallinnon ammattilaiset Talry ry on kasvava ja Suomen ainoa pelkästään taloushallinnon ammattilaisten asioihin keskittynyt alan työehdoista sopiva ammattiliitto.

Toimihenkilöliitto ERTO neuvottelee yhdessä Ammattiliitto Pron kanssa taloushallinnon työehtosopimuksen Palvelualojen työnantajat Paltan kanssa.

Ajankohtaista

1.5.2025

Antti Palolan vappupuhe

Lue
30.4.2025

ERTO: Henkilöstöalalle sopu – 5.5. uhanneet lakot peruutettu

Lue
30.4.2025

Yhteisymmärrys kuntien ja hyvinvointialueiden sopimuskorotuksista saavutettu – ”Tämä osoitti neuvottelujärjestelmän toimivuuden”

Lue
30.4.2025

Tehy, KT ja muut järjestöt: Sopimuskorotuksista on syntynyt yhteisymmärrys kunta- ja hyvinvointialalla

Lue
30.4.2025

Asbestityötä ja työsuojelun ammattipätevyyttä koskevan lainsäädännön muuttaminen, HE

Lue
29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue