STTK:n naistenpäivä: Palkkasalaisuudesta palkka-avoimuuteen

Palkka-avoimuus

Perjantai 8.3.2019 klo 8.30‒10.00
Helsingin Musiikkitalo, Musiikkitalon Ravintola
(sisäänkäynti Kansalaistori 2 G)
Ilmoittaudu tapahtumaan>>

Sukupuolten välinen palkkaero on Suomessa yhä Euroopan suurimpia. Naisten palkat ovat noin 84 prosenttia miesten keskimääräisistä palkoista. Kyse on niin työelämän segregaatiosta kuin työpaikkatason palkkaeroista. Vaikka samasta ja samanarvoisesta työstä on maksettava sama palkka, tämä ei toteudu kaikilla työpaikoilla.

STTK on esittänyt palkka-avoimuuden lisäämistä niin, että henkilöstön edustajilla olisi oikeus saada edustamiensa työntekijöiden yksilöidyt palkkatiedot. Tämä mahdollistaisi laadukkaamman palkkakartoituksen toteuttamisen sekä perusteettomien palkkaerojen korjaamisen.

Ohjelma
klo 8.30 Aamiaisbuffet tarjolla
klo 9.00 Avauspuheenvuoro
Perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko

Paneelikeskustelu

Jukka Maarianvaara, tasa-arvovaltuutettu
Mika Maliranta, tutkimusjohtaja, ETLA
Kristiina Markelin, henkilöstöjohtaja, Handelsbanken
Elina Pylkkänen, johtaja, Palkansaajien tutkimuslaitos

Paneelin vetäjänä toimii toimittaja Eeva Lehtimäki.

klo 10.00 Tilaisuuden päätössanat
STTK:n puheenjohtaja Antti Palola

Tervetuloa juhlistamaan kansainvälistä naistenpäivää!
STTK ry

#palkkaavoimuus, #naistenpäivä

Tapahtumassa otetaan valokuvia, joita käytetään STTK:n sähköisen viestinnän kanavissa.
Ellet halua näkyä kuvissa, ilmoita siitä kuvaajalle tapahtumassa.

***

STTK: Palkka-avoimuus etenee sanoista tekoihin

STTK on jo aiemmin esittänyt palkkasalaisuuden osittaista avaamista niin, että henkilöstön edustaja saisi edustamiensa työntekijöiden yksilöidyt palkkatiedot. Palkkojen avoimuus edistäisi palkkatasa-arvon toteutumista sekä paikallista sopimista käytännössä. Jos henkilöstön edustajilla olisi oikeus saada edustamiensa työntekijöiden yksilöidyt palkkatiedot ja -perusteet, palkkakartoitukset olisi mahdollista tehdä täsmällisemmin työpaikoilla ja perusteettomiin palkkaeroihin olisi mahdollista puuttua ja epäkohdat korjata.

Ajankohtaista

1.5.2025

Antti Palolan vappupuhe

Lue
30.4.2025

ERTO: Henkilöstöalalle sopu – 5.5. uhanneet lakot peruutettu

Lue
30.4.2025

Yhteisymmärrys kuntien ja hyvinvointialueiden sopimuskorotuksista saavutettu – ”Tämä osoitti neuvottelujärjestelmän toimivuuden”

Lue
30.4.2025

Tehy, KT ja muut järjestöt: Sopimuskorotuksista on syntynyt yhteisymmärrys kunta- ja hyvinvointialalla

Lue
30.4.2025

Asbestityötä ja työsuojelun ammattipätevyyttä koskevan lainsäädännön muuttaminen, HE

Lue
29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue