Palkkatasa-arvo: Tasa-arvo on ihmisoikeus ja perusoikeus

Kirjoittaja:

Antti Palola

puheenjohtaja

Profiili

Vaikka Suomea pidetään usein ”tasa-arvon mallimaana”, ovat naiset kärsineet suomalaisessa työelämässä jo vuosikymmeniä heikommasta työmarkkina-asemasta ja epätasa-arvoisesta palkkauksesta.

Naisten palkkapäivä
Naisten palkkapäivä vietettiin jakamalla palkkapäivämateriaalia ohikulkijoille.

Elämme taloudellisesti erittäin haastavaa aikaa ja tuntuukin siltä, että juuri nyt kukaan ei välitä tasa-arvon edistämisestä työelämässä. STTK kantaa tästä huolta. Haluamme pitää tasa-arvoasiat vahvasti esillä yhteiskunnallisessa keskustelussa ja päätöksenteossa!

Kun joudumme tekemään vaikeita ratkaisuja Suomen taloudellisen tilanteen korjaamiseksi, tulee myös tasa-arvoasiat ottaa huomioon. Jo korjaustoimenpiteitä valmisteltaessa on arvioitava niiden mahdolliset sukupuolivaikutukset. STTK:n mielestä on epäoikeudenmukaista, että monet maan hallituksen suunnittelemista toimenpiteistä kohdistuvat erityisesti julkisen sektorin matalapalkkaisiin naisiin.

Tällä hetkellä valmistelussa on myös muun muassa laaja Sote-uudistus, jonka henkilöstövaikutusten voidaan arvioida kohdistuvan enemmän naisiin. Nämä sukupuolivaikutukset tulee arvioida jo valmisteluvaiheessa, jotta ne voidaan ottaa huomioon päätöksenteossa.

Hallitus on parhaillaan tekemässä omaa tasa-arvo-ohjelmaansa ja kannatamme sitä lämpimästi.  Ohjelma tulisi saattaa valmiiksi ripeästi, jotta päästään käytännön toteuttamiseen. Erityisesti kiirehdimme kolmikantaisen samapalkkaisuusohjelman jatkamista: edellinen ohjelma päättyi jo maaliskuussa. Nyt olisi jo kiire saada uusi ohjelma käyntiin. Samapalkkaisuusohjelma on tärkeä väline edistää palkkatasa-arvoa kolmikantaisesti.

Palkkatasa-arvo

STTK aloitti Naisten palkkapäivän vieton vuonna 2011 tavoitteenaan havainnollistaa naisten ja miesten välistä palkkaeroa ja nostaa palkkatasa-arvo julkiseen keskusteluun Suomessa. Seuranta osoittaa, että palkkaero on vuosien aikana kaventunut vain hitusen.

Ajankohtaista

20.8.2025

Koulutuskorvauksen lakkauttaminen

Lue
20.8.2025

Millariikka Rytkönen ehdolla Plan Internationalin tyttöpalkinnon voittajaksi

Lue
18.8.2025

Apteekkitalouden uudistus ja lääkesäästöjen toimeenpano

Lue
18.8.2025

Vuoden 2026 tuloveroasteikko ja tuloverolain muuttaminen – HE eduskunnalle

Lue
18.8.2025

Tehy: Koulutuskorvauksen lakkauttaminen iskisi sote-alalle – kouluttautuminen vähenisi ja alan ongelmat lisääntyisivät

Lue
14.8.2025

Työneuvoston lakkauttaminen ei tuo säästöjä

Lue
14.8.2025

Yrittäjän eläkelain muuttaminen ja tapaturman ja palvelussairauden korvaaminen, HE eduskunnalle

Lue
13.8.2025

Tehy lahjoittaa 10 000 euroa Plan Internationalille – apua Gazan lapsille ja perheille

Lue