Eettisen rekrytoinnin palkinto CGI:lle – esimerkillinen ikäjohtaminen sai tunnustusta

IT- ja liiketoimintakonsultoinnin palveluyhtiö CGI on saanut Eettisen rekrytoinnin palkinnon. Työministeri Matias Marttinen jakoi palkinnon Ammattiliitto Pron UusioUra-tapahtumassa.

Palkintoraadin mukaan yritys huomioi eri-ikäiset ansiokkaasti henkilöstöpolitiikassaan. Joka neljäs viimeisen vuoden aikana rekrytoitu oli yli 55-vuotias.

– Ikäjohtamisen avulla yritys varmistaa, että jokaisen työura on mielekäs loppuun saakka, palkintoraadin johtaja Minea Pyykönen kiittää.

CGI:llä työskentelee Suomessa noin 3 700 henkilöä, joista lähes 30 prosenttia on yli 55-vuotiaita. Yrityksen tutkimusten mukaan yli 55-vuotiaat ovat tuottavimpia ja tyytyväisimpiä työntekijöitä. Heillä on myös muita vähemmän sairauspoissaoloja.

 – Nämä tulokset osoittavat, että olemme onnistuneet erityisesti kokeneimpien työntekijöidemme sitouttamisessa ja hyvinvoinnin tukemisessa, CGI Suomen henkilöstöjohtaja Saara Lindfors sanoo.

Yrityksen periaatteena on huomioida työntekijöiden erilaiset elämäntilanteet. Yrityskohtaisessa työehtosopimuksessa joustot on kirjattu selkeästi osaksi arkea. Lisäksi kokeneille työntekijöille on luotu oma vertaisyhteisö. Kun työntekijä täyttää 60 vuotta, hänellä on mahdollisuus keskustella esihenkilönsä kanssa uran viimeisten vuosien toiveista ja tarpeista.

– Ikäjohtaminen on nouseva teema, josta muut yritykset voivat oppia CGI:ltä, Pyykönen toteaa.

CGI on yksi maailman suurimmista riippumattomista IT- ja liiketoimintakonsultoinnin palveluyhtiöistä. Maailmanlaajuisesti yhtiöllä on 93 000 työntekijää. Ammattiliitto Pron rekrytointi- ja uravalmennustapahtuma UusioUra tukee yli 45-vuotiaiden työllistymistä ja pyrkii vähentämään ikäsyrjintää työelämässä. Tapahtumassa on yli 70 näytteilleasettajaa ja sinne odotetaan noin 5 000 kävijää.

Lisätiedot
Ammattiliitto Pron johtaja Minea Pyykönen p. 0400 823 008
CGI Suomen HR-johtaja Saara Lindfors, yhteydenotot viestintäjohtaja Kia Yliperttula p. 040 579 5913

Ajankohtaista

7.11.2025

Perhenettoa hoivavastuuta jakamalla

Lue
7.11.2025

Laskelmat paljastavat: Perhevapaiden tasainen jako voi tuoda jopa tuhansien eurojen hyödyn

Lue
4.11.2025

Jyty: Valtion on turvattava kirkolle riittävä rahoitus sen yhteiskunnallisten tehtävien hoitamiseen

Lue
4.11.2025

Etätyö käytössä 77 prosentissa työpaikoista – viidesosassa vakuutus kunnossa

Lue
3.11.2025

Pätkätyösuhteiden yleistyminen on lisännyt väärinkäytöksiä Ranskassa

Lue
3.11.2025

SuPer: Yksityisen sosiaalipalvelualan tes-neuvottelut (SOSTES) alkavat 3. marraskuuta – palkkauksen ja työhyvinvoinnin parantaminen kärkitavoitteita

Lue
3.11.2025

Vuoden tasa-arvotekona palkittu hanke edistää monimuotoisuutta työelämässä

Lue
31.10.2025

Naisten kuvainnollinen palkkapäivä ei katoa minimisääntelyllä

Lue