Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Sosiaali-, terveys ja varhaiskasvatusalan ammattijärjestö Tehyn johto tapasi tänään 12.9.2025 sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen.  Tehyn viesti ministerille on selkeä: Alaa jo nyt riivaava raskaussyrjintä pahenee yhä, jos hallitus helpottaa määräaikaisten työsopimusten käyttöä. Tehy nosti esiin myös, miten aikuiskoulutustuen lakkautus on vähentänyt alalle kouluttautumista.

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen ja Tehyn lakiasiainpäällikkö Jarkko Pehkonen tapasivat tänään sosiaali- ja terveysministeri Sanni Grahn-Laasosen (kok.) ja veivät tälle Tehyn jäsenten vahvaa viestiä.

Rytkönen ja Pehkonen kertoivat ministerille, ettei hallituksen pitäisi säätää lakia, joka uhkaa entisestään lisätä sote-alan työntekijöiden raskaussyrjintää ja määräaikaisten työsopimusten yleistymistä.

Sote-alan työntekijöiden syrjintä raskauden vuoksi on jo nyt yleisintä nimenomaan määräaikaisissa työsopimuksissa. Siitä huolimatta hallitus haluaa yhä helpottaa niiden tekemistä lakiesityksessään, joka sallisi määräaikaiset työsopimukset vuodeksi ilman perustetta. Tehy vastustaa esitystä kaikilta osin ja etenkin sen ulottamista julkiselle sektorille ja sote-alalle.

– Lakimuutos yhä vain pahentaisi raskaussyrjintää ja lisäisi sote-alan työntekijöiden epävarmuutta. Valtavan pitkät määräaikaisuuksien ketjut ja raskaussyrjintä ovat jo nyt tehyläisten arkea. En näe lakimuutoksella mitään myönteisiä vaikutuksia, kertoi ministeriä tavannut Millariikka Rytkönen.

Ministeri Grahn-Laasonen on itsekin kuvannut raskaussyrjinnän yleisyyttä järkyttäväksi ja todennut, että tilanne ei voi nykyisellään jatkua.

Asiasta tavattu myös työministeriä

Hallitus perustelee lakimuutosta sillä, että työnantajat rohkenevat herkemmin palkata työntekijän. Hallitus uskoo tämän lisäävän rekrytointeja, parantavan työllisyyttä ja kohentavan valtiontaloutta. Hyvinvointialueilla tai kunnissa ei kuitenkaan palkata sen enempää ihmisiä, kuin budjetissa on henkilöstökuluihin rahaa, Tehy muistuttaa.

Tehy tapasi aiheen tiimoilta hiljattain myös työministeri Matias Marttista (kok.)ja varoitti, että lakimuutos olisi sote-alalle ainoastaan haitaksi. – Ministerien ja muiden keskeisten vaikuttajien tapaamiset ovat keskeistä työtämme Tehyssä. Keskusteluyhteys päättäjiin on avoinna ja vaikutamme jo aikaisessa vaiheessa alaamme koskeviin lakihankkeisiin. Tässäkin työssä jokainen jäsen ja hänen työolonsa ovat ne tärkeimmät asiat, Rytkönen sanoo.

Aikuiskoulutustuki palautettava

Rytkönen ja Pehkonen toivat ministeri Grahn-Laasoselle myös huolen aikuiskoulutustuen lakkauttamisesta. Tehy oli ennakoinut, että aikuiskoulutustuen poisto vähentäisi hakijoita sote-alan koulutuksiin, ja tuoreet tilastot kertovat Tehyn ennakkoarvion pitäneen paikkansa.

Tilanne on erityisen huolestuttava, sillä samaan aikaan aloituspaikkojen määrää on lisätty, jotta sote-alalle saataisiin enemmän ammattilaisia.

– Olemme korostaneet toistuvasti aikuiskoulutustuen merkitystä myös koko hyvinvointialueiden osaajapulan ratkaisemiseksi. Ilman aikuiskoulutustukea moni ei yksinkertaisesti pysty kouluttautumaan. Asia on korjattava, vähintään luotava malli, joka vastaa poistettua aikuiskoulutustukea, Rytkönen painottaa.

Lisätietoja: Lakiasiainpäällikkö Jarkko Pehkonen, p. 040 531 5465, jarkko.pehkonen@tehy.fi

Ajankohtaista

12.9.2025

Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Lue
12.9.2025

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen huolissaan Suomen mediakentästä ja toimittajien jaksamisesta – ”STT:n, MTV:n, Ylen ja HS:n uutisointi on turvattava ja journalisteista pidettävä huolta”

Lue
11.9.2025

Laadukasta varhaiskasvatusta tarvitaan tänä päivänä enemmän kuin koskaan

Lue
11.9.2025

Hyvinvointialueiden rahapula ei oikeuta lakien rikkomiseen

Lue
11.9.2025

Sodat leimasivat von der Leyenin puhetta

Lue
10.9.2025

Selvitys: Maahanmuuttaja-naiset kokevat Suomen yhteiskunnallisen ilmapiirin heikentyneen

Lue
10.9.2025

Töitä maahanmuuttajanaisille – STTK:n esityksiä maahanmuuttajanaisten työllisyyden tukemiseksi

Lue
9.9.2025

Velkajarru pohjassa talouskasvu hyytyy

Lue