Koulutuskorvauksen lakkauttaminen

STTK:n lausunto työ- ja elinkeinoministeriölle

Esityksessä ehdotetaan kumottaviksi taloudellisesti tuetusta ammatillisen osaamisen kehittämisestä annettu laki ja koulutuksen korvaamisesta annettu laki sekä ehdotetaan muutettavaksi työttömyysetuuksien rahoituksesta annettua lakia.

STTK viittaa palkansaajakeskusjärjestöjen SAK, STTK ja Akava yhteiseen eriävään mielipiteeseen luonnoksesta hallituksen esitykseksi koulutuskorvauksen lakkauttamista koskevaksi lainsäädännöksi ja täydentää eriävää mielipidettä seuraavin huomioin.

STTK vastustaa työryhmän mietinnössä esitettyä taloudellisesti tuetusta ammatillisen osaamisen kehittämisestä annetun lain ja koulutuksen korvaamisesta annetun lain kumoamista.

Koulutuskorvaus luotiin vastaamaan tarpeisiin, jotka koskivat muutostilanteisiin sopeutumista, työn tuottavuuden lisäämistä sekä työurien pidentämistä. Työelämän murroksen keskellä tarpeita kouluttautumiseen on kenties vielä enemmän kuin aikaisemmin.

Koulutuskorvaus on mahdollistanut monelle työnantajalle henkilöstön osaamisen kehittämisen tilanteessa, jossa taloustilanne on ollut hyvin tiukka. Koulutuskorvauksen poistaminen heikentää työntekijöiden mahdollisuuksia päästä työnantajan kustantamaan ja työajalla tapahtuvaan koulutukseen.

Vuonna 2024 maksetuista koulutuskorvauksista arviolta 74% kohdistui kunta- ja hyvinvointialueiden työnantajille. Koulutuskorvausten käyttö on siten kohdistunut laajasti yhteiskunnan toiminnan kannalta kriittisille toimialoille erityisesti sosiaali- ja terveydenhuollossa, kasvatuksessa ja koulutuksessa.

Kunnilla ja hyvinvointialueilla on lakiin perustuva velvollisuus huolehtia sosiaali- ja terveydenhuollon henkilöstön ammatillisesta kehittymisestä ja riittävästä täydennyskoulutuksesta. Riittävä koulutus turvaa mm. potilas- ja asiakasturvallisuutta sekä työn laatua ja tuottavuutta. On todennäköistä, että säästöjä syntyy ennakoitua vähemmän, koska valtion on joka tapauksessa tuettava hyvinvointialueita ja kuntia lakisääteisten koulutusvelvoitteiden hoitamisessa. 

Koulutuskorvauksen poistaminen kohdistuu erityisesti naisvaltaisille aloille. Jatkuvan oppimisen rahoitukseen liittyvät kumuloituvat leikkaukset johtavat työmarkkinoiden epätasa-arvon syvenemiseen, kun Orpon hallitus on tehnyt myös paljon muita aikuiskoulutukseen kohdistuvia leikkauksia.

Koulutussuunnitelman poistuminen todennäköisesti vähentää myös muuta kuin koulutuskorvauksen piirissä olevaa koulutusta. Koulutussuunnitelman poistuminen myös heikentää työnantajan kannusteita henkilöstön osaamisen kehittämiseen suunnitelmallisesti sekä sitä koskevaan vuoropuheluun yhdessä henkilöstönedustajien kanssa.

Lisätietoja STTK:ssa: Minna Ahtiainen

Ajankohtaista

20.8.2025

Koulutuskorvauksen lakkauttaminen

Lue
20.8.2025

Millariikka Rytkönen ehdolla Plan Internationalin tyttöpalkinnon voittajaksi

Lue
18.8.2025

Apteekkitalouden uudistus ja lääkesäästöjen toimeenpano

Lue
18.8.2025

Vuoden 2026 tuloveroasteikko ja tuloverolain muuttaminen – HE eduskunnalle

Lue
18.8.2025

Tehy: Koulutuskorvauksen lakkauttaminen iskisi sote-alalle – kouluttautuminen vähenisi ja alan ongelmat lisääntyisivät

Lue
14.8.2025

Työneuvoston lakkauttaminen ei tuo säästöjä

Lue
14.8.2025

Yrittäjän eläkelain muuttaminen ja tapaturman ja palvelussairauden korvaaminen, HE eduskunnalle

Lue
13.8.2025

Tehy lahjoittaa 10 000 euroa Plan Internationalille – apua Gazan lapsille ja perheille

Lue