EU:n laajentumisen perustuttava ihmisoikeuksien ja oikeusvaltion kunnioittamiseen 

Euroopan ammatillisen yhteisjärjestön ETUC:n jäsenet kokoontuvat parhaillaan (20 – 21.5.2025) väliaikakonferenssiin Serbian Belgradissa. 

Tilaisuus järjestetään nelivuotisen kongressikauden puolivälissä arvioimaan kongressin asettamia tavoitteita ja keskustelemaan Euroopan ajankohtaisesta tilanteesta. 

Ja keskusteltavaahan riittää: ajankohtaisia aiheita ovat muun muassa Euroopan taloustilanne, laatutyöpaikkojen turvaaminen ja ammattiyhdistysliikkeen rooli muuttuneessa turvallisuustilanteessa ja demokraattisten yhteiskuntien puolustamisessa. 

STTK:n puheenjohtaja Antti Palola osallistuu konferenssissa keskusteluun Euroopan taloudesta ja laatutyöstä. Hän perää puheenvuorossaan EU-tason toimia laadukkaan työelämän turvaamiseksi. Työelämän ja yhteiskunnan muutoksessa on keskeistä, että kansalaisille luodaan konkreettisia työkaluja, jotka auttavat heitä pärjäämään yhteiskunnan ja työelämän muutoksessa. 
– Työntekijöiden osaamisen kehittäminen kuuluu kaikille ja siihen on panostettava huomattavasti aiempaa enemmän, jos haluamme siirtymän toteutuvan reilusti. Sillä voidaan ratkaista myös osaamispula ja parantaa Euroopan tuttavuutta ja kilpailukykyä, Palola kiteyttää. 

Konferenssi järjestetään tällä kertaa Serbiassa. Paikan valinnalla halutaan tukea maan palkansaajaliikkeen myönteistä kehitystä. Nykyisessä turvallisuuspoliittisessa tilanteessa keskeistä on tukea demokratiakehitystä EU:n lähialueilla, jotta Venäjän vaikutusvalta ja sen tuoma epävakaus ei kasva. 

EU:n laajentumisen on perustuttava tiukasti demokraattisiin arvoihin ja jäsenyyskriteereihin. Ihmisoikeuksien ja oikeusvaltioperiaatteen kunnioittaminen ovat ehdottomia ehtoja jäsenyydelle. 

Konferenssiin osallistuu STTK:sta puheenjohtaja Antti Palolan ohella kansainvälisten asioiden päällikkö Maria Häggman. 

Ajankohtaista

27.11.2025

Pelastustoimen uusi palvelutasopäätös uhkaa heikentää kokonaisturvallisuutta Satakunnassa – Aluevaltuustolla vielä mahdollisuus vaikuttaa

Lue
26.11.2025

SPAL: Pohjois-Savon pelastustoimi kriittisessä tilanteessa – lisähenkilöstöä tarvitaan heti

Lue
24.11.2025

BASTUN-kokous STTK:ssa: ammattiliitoilla keskeinen rooli kriisien aikana

Lue
24.11.2025

SuPerin Inberg: Teknologia ei saa murentaa hoivan minimitasoa

Lue
21.11.2025

Tehyn uusi yhteiskuntasuhteiden päällikkö on Ira Hietanen-Tanskanen

Lue
20.11.2025

Ammattiliitto Pron edustajisto: suomalaisyrityksillä on nyt näytön paikka

Lue
20.11.2025

Vastaako nuorten työllistymisseteli siihen tarpeeseen, johon se on luotu?

Lue
20.11.2025

Lasten kotihoidon ja yksityisen hoidon tuki

Lue