Valtion lakot laajenevat – Lakkoon menossa yli 5 500 valtion virkamiestä ja työntekijää

Ammattiliitto Pro, Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO ja Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ovat jättäneet kolmannen lakkovaroituksen valikoiduille valtion työpaikoille.

Lakko alkaa 8.5.2025 kello 00.01 ja päättyy 9.5.2025 kello 23.59. Lakko koskee kaikkia tällä aikavälillä alkavia työvuoroja alla mainituissa kohteissa.

Lakon ulkopuolelle rajataan tehtävät, joiden tekemättä jättäminen aiheuttaisi vaaraa ihmisten hengelle tai terveydelle tai merkittävää vaaraa omaisuudelle.

Lakon piirissä ovat

Hätäkeskuslaitos
Työtehtävät Hätäkeskuslaitoksen kaikissa toimipisteissä 

Ilmatieteen laitos
Työtehtävät Sää-, meri- ja ilmastopalvelukeskuksen Sää- ja turvallisuuskeskuksessa, koskee JUKOn ja JHL:n jäseniä

Poliisihallinto
Työtehtävät Kaakkois-Suomen poliisilaitoksella sen kaikissa toimipisteissä
Työtehtävät Itä-Suomen poliisilaitoksella sen kaikissa toimipisteissä
Työtehtävät Oulun poliisilaitoksella sen kaikissa toimipisteissä
Poliisin lupapalvelut poliisin kaikissa toimipisteissä Suomessa

Rikosseuraamuslaitos
Työtehtävät Helsingin ja Riihimäen vankilassa

Ruokavirasto
Työtehtävät Helsingin ja Loimaan toimipaikoissa, koskee JHL:n ja Pron jäseniä

Suojelupoliisi
Työtehtävät turvallisuusselvitysyksikössä

Tulli
Sähköisessä palvelukeskuksessa (SPAKE) tuonnin ja viennin käsittelytehtävät ja sanoma-asioinnin tuki sekä yövuororyhmän työtehtävät

Työ- ja elinkeinoministeriö
Työtehtävät työ- ja elinkeinoministeriössä

Valtion talous- ja henkilöstöhallinnon palvelukeskus Palkeet
Työtehtävät Hämeenlinnan ja Joensuun toimipaikoissa

Valtion tieto- ja viestintätekniikkakeskus Valtori
Työtehtävät kaikissa Helsingin alueella sijaitsevissa toimipaikoissa ja kaikissa Rovaniemen alueella sijaitsevissa toimipaikoissa.

Syvää välinpitämättömyyttä henkilöstöä kohtaan

Pro, JUKO ja JHL ovat hyvin pettyneitä valtiotyönantajan asenteeseen. Työnantaja ei edelleenkään halua maksaa yleisen linjan mukaisia palkankorotuksia valtion henkilöstölle, mikä osoittaa syvää välinpitämättömyyttä henkilöstöä kohtaan. Valtion virkamiesten ja työntekijöiden ansiosta yhteiskunta toimii ja turvallisuudesta pidetään huolta.

– Valitettavasti joudumme jatkamaan ja laajentamaan lakkoja. Työnantaja ei ole edelleenkään valmis hyväksymään yleisen linjan mukaisia palkankorotuksia, jotka valtion palkansaajat kiistatta ansaitsevat. Tämä osoittaa käsittämättömän heikkoa arvostusta henkilöstöä kohtaan, järjestöt toteavat.

Lakkoon on menossa yli 5 500 valtion virkamiestä ja työntekijää. Valtion virka-​ ja työehtosopimuksen piirissä on 76 000 virkamiestä ja työntekijää.

Lisätietoja:

Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Niko Simola p. 040 566 8517

JHL puheenjohtaja Håkan Ekström p. 040 828 2865

JUKOn valtiosektorin neuvottelukunnan ja Suomen Poliisijärjestöjen Liiton SPJL:n puheenjohtaja Jonne Rinne p. 050 399 8795

JUKOn neuvottelupäällikkö Minna Salminen p. 050 445 5350

Ajankohtaista

30.4.2025

ERTO: Henkilöstöalalle sopu – 5.5. uhanneet lakot peruutettu

Lue
30.4.2025

Yhteisymmärrys kuntien ja hyvinvointialueiden sopimuskorotuksista saavutettu – ”Tämä osoitti neuvottelujärjestelmän toimivuuden”

Lue
30.4.2025

Tehy, KT ja muut järjestöt: Sopimuskorotuksista on syntynyt yhteisymmärrys kunta- ja hyvinvointialalla

Lue
30.4.2025

Asbestityötä ja työsuojelun ammattipätevyyttä koskevan lainsäädännön muuttaminen, HE

Lue
29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue
28.4.2025

STTK: Nuorten työelämän epävarmuutta ei saa lisätä – vaikutukset mielenterveyteen ja perheellistymissuunnitelmiin merkittävät

Lue