Perintö- ja lahjaveron poisto on oikeustajun vastaista

Ammattiliitto Pro hämmästelee Kasvuriihi-työryhmän ehdotusta perintö- ja lahjaveron korvaamisesta luovutusvoittoverolla, sillä taloustieteilijät ovat toistuvasti kumonneet näkemykset, joiden mukaan perintöverosta luopumisella olisi suotuisia vaikutuksia talouskasvuun.

Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Niko Simolalta ei heru ymmärrystä työryhmän ehdotukselle: 

– On oikeustajun vastaista, että tämän mittaluokan veronkevennystä ehdotetaan tilanteessa, jossa sosiaaliturvaa on leikattu, yt-aalto on pyyhkinyt valtion virastojen yli ja valtiontalouden säästöjä haettu esimerkiksi kulttuurista ja liikunnasta leikkaamalla.  

Myös valtionvarainministeriö, jota hallitus on tähän asti kuunnellut herkällä korvalla, on julkisuudessa todennut, ettei verokevennyksiin ole tällä hetkellä varaa.  

– Luovutusvoitoista saatava verokertymä ei olisi lähellekään perintö- ja lahjaveron verokertymää. Toivottavasti hallituksella harkintakyky riittää eikä ehdotusta toteuteta puoliväliriihessä, Simola toteaa.   Esimerkiksi koulutukseen ja tekoälyosaamisen kasvattamiseen liittyviä työryhmän ehdotuksia Pro sen sijaan kannattaa. Pro on pitänyt aiemmin esillä, että työuran aikaiseen osaamiseen panostamiseen olisi huomattava tarve kasvun aikaansaamiseksi. Tämä vaatii resursseja, joita laajat kasvua tuottamattomat veronkevennykset eivät mahdollista.  

Lisätietoja: Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Niko Simola p. 040 566 8517

Ajankohtaista

31.10.2025

Naisten kuvainnollinen palkkapäivä ei katoa minimisääntelyllä

Lue
31.10.2025

STTK Naisten palkkapäivänä: Palkka-avoimuusdirektiivi paljastaa Suomen todellisen tasa-arvotahdon

Lue
30.10.2025

Suomalainen varautuu pitkään pahaan päivään

Lue
29.10.2025

Ammattiliitto Pron maineessa poikkeuksellisen kova nousu

Lue
29.10.2025

Pelastusalan kriisivalmius rapautuu – henkilöstöstä ja suorituskyvystä huolehdittava

Lue
29.10.2025

SuPer: Viiden sote-alueen kuntayhtymämalli ratkaisu sote-kriisiin

Lue
24.10.2025

Ammattiliitto Pro tukee Else-Mai Kirvesniemeä STTK:n puheenjohtajaksi

Lue
24.10.2025

Tehy jätti työtuomioistuimeen kanteen Helsingin kaupungin uusimmista palkkasotkuista

Lue