Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki Jytyn Jonna Voimalle

Ammattiliitto Jytyn puheenjohtaja Jonna Voimalle on myönnetty Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki. Merkin luovutti hänelle tänään STTK:n hallituksen kokouksessa puheenjohtaja Antti Palola.

Voima on toiminut Jytyn puheenjohtajana vuodesta 2020. Hän on Julkisen alan unionin JAU:n puheenjohtaja ja toinen pääneuvottelijoista sekä kunta- ja hyvinvointialan pääneuvotteluryhmän jäsen.

STTK:n puheenjohtaja Antti Palola ojentaa Voimalle ritarinmerkin.

Merkin perusteluista todetaan, että Voima on ollut neuvottelijana prosessissa, jonka myötä kuntiin ja hyvinvointialueille saavutettiin viimein työtaisteluiden ja sovittelun jälkeen neuvotteluteitse tärkeä alan palkkojen jälkeenjääneisyyttä korjaava ratkaisu vuonna 2023. Osana ratkaisua neuvoteltiin myös merkittävä viisivuotinen palkkauksen kehittämisohjelma.

Jytyssä Voima on vuodesta 2006 alkaen määrätietoisesti vienyt läpi useita tes-neuvottelukierroksia eri sopimusaloilla sekä kehittänyt kuntatyöntekijöiden työaika- ja palkkausmääräyksiä. Hän on ollut myös aktiivinen julkisen alan EU-edunvalvonnassa eurooppalaisen kattojärjestön kautta.

Ajankohtaista

16.9.2025

Hyvinvointialueiden säästöt kuormittavat henkilöstön jaksamista – rahoitusmallia tarkasteltava uudelleen

Lue
12.9.2025

Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Lue
12.9.2025

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen huolissaan Suomen mediakentästä ja toimittajien jaksamisesta – ”STT:n, MTV:n, Ylen ja HS:n uutisointi on turvattava ja journalisteista pidettävä huolta”

Lue
11.9.2025

Laadukasta varhaiskasvatusta tarvitaan tänä päivänä enemmän kuin koskaan

Lue
11.9.2025

Hyvinvointialueiden rahapula ei oikeuta lakien rikkomiseen

Lue
11.9.2025

Sodat leimasivat von der Leyenin puhetta

Lue
10.9.2025

Selvitys: Maahanmuuttaja-naiset kokevat Suomen yhteiskunnallisen ilmapiirin heikentyneen

Lue
10.9.2025

Töitä maahanmuuttajanaisille – STTK:n esityksiä maahanmuuttajanaisten työllisyyden tukemiseksi

Lue