Tehyn valtuusto antoi valtuudet poliittisiin työtaistelutoimiin

Sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehyn valtuusto myönsi yksimielisesti kokouksessaan tänään järjestön hallitukselle valtuudet valmistella ja puheenjohtajistolle valtuudet päättää poliittisista tukitoimista liittyen hallitusohjelman kirjauksiin, jotka uhkaavat tehyläisten oikeuksia ja asemaa.

Valtuuston selkeä näkemys oli, että vientivetoinen työmarkkinamalli ei voi tulla kirjatuksi lakiin. Tällainen lakivalmistelu uhkaa vakavasti jäsenten oikeuksia ja sopimusvapautta sekä merkitsee hoitajille ikuista palkkakuoppaa. Lisäksi hallituksen aikeet ovat vastoin Suomea sitovia kansainvälisiä sopimuksia ja EU-oikeutta.

– Valtuusto katsoi, että poliittisille tukitoimille on selvä tarve. Tilanteet saattavat muuttua nyt kuitenkin nopeasti ja sen vuoksi valtuusto arvioi, että yksityiskohtaisempaan valmisteluun ja päätöksiin tarvitaan tässä ajassa ketteryyttä, toteaa Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen.

Poliittisista työtaistelutoimista päätetään ja tiedotetaan tarkemmin huomenna tiistaina.

Tiedote Tehyn sivuilla:
https://www.tehy.fi/fi/tiedote/tehyn-valtuusto-antoi-valtuudet-poliittisiin-tyotaistelutoimiin 

Lisätietoja: Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen, yhteys erityisavustajan kautta p. 0400 540 005, mila.huovinen(at)tehy.fi

Ajankohtaista

17.9.2025

Miksi koulutettu maahanmuuttajanainen ei saa Suomessa töitä?

Lue
16.9.2025

SuPer korostaa lasten ja nuorten turvallista lääkehoitoa – SuPerin työryhmä sai tunnustuksen

Lue
16.9.2025

Järjestöjen uusi giljotiinileikkaus peruttiin, kaaos edelleen näköpiirissä

Lue
16.9.2025

30 vuotta paremman eurooppalaisen työelämän puolesta

Lue
16.9.2025

Hyvinvointialueiden säästöt kuormittavat henkilöstön jaksamista – rahoitusmallia tarkasteltava uudelleen

Lue
12.9.2025

Tehyn johto soteministeri Grahn-Laasoselle: Raskaussyrjintä riivaa sote-alaa jo nyt, ja lakimuutos lisäisi sitä entisestään

Lue
12.9.2025

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen huolissaan Suomen mediakentästä ja toimittajien jaksamisesta – ”STT:n, MTV:n, Ylen ja HS:n uutisointi on turvattava ja journalisteista pidettävä huolta”

Lue
11.9.2025

Laadukasta varhaiskasvatusta tarvitaan tänä päivänä enemmän kuin koskaan

Lue