Tehyn valtuusto antoi valtuudet poliittisiin työtaistelutoimiin

Sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehyn valtuusto myönsi yksimielisesti kokouksessaan tänään järjestön hallitukselle valtuudet valmistella ja puheenjohtajistolle valtuudet päättää poliittisista tukitoimista liittyen hallitusohjelman kirjauksiin, jotka uhkaavat tehyläisten oikeuksia ja asemaa.

Valtuuston selkeä näkemys oli, että vientivetoinen työmarkkinamalli ei voi tulla kirjatuksi lakiin. Tällainen lakivalmistelu uhkaa vakavasti jäsenten oikeuksia ja sopimusvapautta sekä merkitsee hoitajille ikuista palkkakuoppaa. Lisäksi hallituksen aikeet ovat vastoin Suomea sitovia kansainvälisiä sopimuksia ja EU-oikeutta.

– Valtuusto katsoi, että poliittisille tukitoimille on selvä tarve. Tilanteet saattavat muuttua nyt kuitenkin nopeasti ja sen vuoksi valtuusto arvioi, että yksityiskohtaisempaan valmisteluun ja päätöksiin tarvitaan tässä ajassa ketteryyttä, toteaa Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen.

Poliittisista työtaistelutoimista päätetään ja tiedotetaan tarkemmin huomenna tiistaina.

Tiedote Tehyn sivuilla:
https://www.tehy.fi/fi/tiedote/tehyn-valtuusto-antoi-valtuudet-poliittisiin-tyotaistelutoimiin 

Lisätietoja: Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen, yhteys erityisavustajan kautta p. 0400 540 005, mila.huovinen(at)tehy.fi

Ajankohtaista

29.7.2025

Jyty: Hallituksen esittämät työsopimuslain muutokset heikentävät palkansaajien työsuhdeturvaa merkittävästi – kielteiset vaikutukset osuvat erityisesti nuoriin naisiin

Lue
1.7.2025

STTK: Koulutuskorvauksen poisto on uusi isku naisvaltaisten alojen työntekijöille

Lue
1.7.2025

EU:n monivuotinen rahoituskehys uudistuu – miten käy työelämän rahoille?

Lue
30.6.2025

Suomen vihreä harha: Emme ole ympäristöteknologian kärkimaa

Lue
30.6.2025

Toimisto suljettu 30.6.–3.8.

Lue
30.6.2025

Yhteistoimintalaki muuttuu 

Lue
30.6.2025

Talouskasvu ja työllisyys hyytyvät pysyvästi – syynä sopeutus

Lue
27.6.2025

Yleistukea koskeva lainsäädäntö, HE

Lue