STTK:n teesit oikeudenmukaiseen palkitsemiseen

palkitseminen

Ylimmän johdon palkitseminen

  • Johdon palkitsemisella pyritään vaikuttamaan siihen, että johtajat toimivat yhtiön ja osakkeenomistajien etujen mukaisesti, erityisesti pitkällä aikavälillä.
  • Palkitsemisjärjestelmissä on oltava riittävästi pitkän aikavälin menestykseen kannustavia ja sitouttavia elementtejä lyhyen aikavälin voiton tavoitteluun kannustamiseen sijaan. Niihin on sisällytettävä myös muita kuin taloudellisia mittareita kuten esimerkiksi henkilöstön hyvinvointiin tai ilmastonmuutoksen torjumiseen liittyviä elementtejä.
  • Johdon palkitsemisen on oltava vahvasti kytketty ja oikeudenmukaisessa suhteessa työn tuloksiin.

Koko henkilöstön palkitseminen

  • Palkitseminen kuuluu koko henkilöstölle, ei vain ylimmälle johdolle. Kaikkien tuloksentekijöiden on saatava oma reilu osansa. Lähes puolet toimihenkilöistä on yhä kannustavien palkkausjärjestelmien ulkopuolella, mikä hankaloittaa oikeudenmukaisen palkkauksen ja toimivan palkitsemisen toteutumista. Esimerkiksi henkilöstörahastot ovat hyvä tapa palkita koko henkilöstöä.
  • Palkansaajilla on oltava tietoa omasta palkkausta- ja palkitsemisjärjestelmään: kuinka suuria palkkiot tai palkankorotukset tulevat olemaan, millä perusteella palkkioita jaetaan, mistä palkkaa tai palkkioita koskevaa tietoa saa ja miten päätökset tehdään.
  • Työnantajien on otettava henkilöstö entistä enemmän mukaan palkkaus- ja palkitsemisjärjestelmien kehittämiseen. Se edellyttää yhteisiä pelisääntöjä ja tasapainoa palkansaajien ja työnantajien näkemysten välille työpaikoilla. Työntekijöiden osallistuminen palkitsemisjärjestelmien laatimiseen johtaa järjestelmän parempaan kannustavuuteen.
  • Oikeudenmukaisemman palkkauksen edistämiseksi luottamushenkilöillä tulisi olla oikeus saada edustamiensa työntekijöiden palkkatiedot ja –perusteet. Kuitenkin jokaisella työntekijällä on edelleen oltava oikeus kieltää omien palkkatietojensa julkistaminen.
  • Palkitsemisen toimivuutta pitää seurata, epäkohtiin tulee puuttua ja palkitsemisen käyttöä tulee tukea.

Ajankohtaista

29.7.2025

Jyty: Hallituksen esittämät työsopimuslain muutokset heikentävät palkansaajien työsuhdeturvaa merkittävästi – kielteiset vaikutukset osuvat erityisesti nuoriin naisiin

Lue
1.7.2025

STTK: Koulutuskorvauksen poisto on uusi isku naisvaltaisten alojen työntekijöille

Lue
1.7.2025

EU:n monivuotinen rahoituskehys uudistuu – miten käy työelämän rahoille?

Lue
30.6.2025

Suomen vihreä harha: Emme ole ympäristöteknologian kärkimaa

Lue
30.6.2025

Toimisto suljettu 30.6.–3.8.

Lue
30.6.2025

Yhteistoimintalaki muuttuu 

Lue
30.6.2025

Talouskasvu ja työllisyys hyytyvät pysyvästi – syynä sopeutus

Lue
27.6.2025

Yleistukea koskeva lainsäädäntö, HE

Lue