Ammattiliitto Pro ei hyväksy lakko-oikeuden rajaamista

Ammattiliitto Pro ei hyväksy lakko-oikeuden rajaamista lainsäädännöllä.

– Lakko-oikeus on erottamaton osa Suomen perustuslakia ja ay-liikkeen kulmakivi, johon puuttumisella voi olla kauaskantoisia seurauksia suomalaiseen työelämään sekä työntekijöiden perusoikeuksiin ja hyvinvointiin. Liittokohtaisissa työehtoneuvotteluissa jokaisella liitolla on oikeus itsenäisesti asettaa omat neuvottelutavoitteensa ja pyrkiä niitä kohti. Jos tämä estetään lailla, Suomi rikkoo ratifioimaansa kansainvälisen työjärjestön ILO:n yleissopimusta, Pron puheenjohtaja Jorma Malinen toteaa.

Pron toiminnassa lakko on aina viimeinen keino, jota käytetään harkiten ja pitkien neuvottelujen jälkeen. Pro toivoo nytkin sopua suojelutyöhön liittyen.

– Lakkopäätöksiä tehdessämme teemme aina tarvittavat rajaukset siten, etteivät lakkomme aiheuta vaaraa hengelle, terveydelle tai omaisuudelle. Myös tässä kiistassa osapuolten tulee päästä sopuun tarvittavasta suojelutyöstä, jotta ihmishenget eivät vaarannu, Malinen sanoo.

Lisätietoja puheenjohtaja Jorma Malinen, p. 050 576 0389

Pro – yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista

Ammattiliitto Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta.

Olemme suomalaisen työelämän ja työmarkkinoiden vahva, osaava ja vastuullinen vaikuttaja.

Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien toimeentuloa eri elämäntilanteissa, hyvinvointia työssä ja vapaalla sekä kehittymis- ja työllistymismahdollisuuksia. Tarjoamme monipuoliset, hyödylliset ja rahanarvoiset jäsenedut ja -palvelut.

Meihin kuuluu 120 000 jäsentä ja neuvottelemme 75 virka- ja työehtosopimusta. Olemme STTK:n jäsen. 

Ajankohtaista

1.5.2025

Antti Palolan vappupuhe

Lue
30.4.2025

ERTO: Henkilöstöalalle sopu – 5.5. uhanneet lakot peruutettu

Lue
30.4.2025

Yhteisymmärrys kuntien ja hyvinvointialueiden sopimuskorotuksista saavutettu – ”Tämä osoitti neuvottelujärjestelmän toimivuuden”

Lue
30.4.2025

Tehy, KT ja muut järjestöt: Sopimuskorotuksista on syntynyt yhteisymmärrys kunta- ja hyvinvointialalla

Lue
30.4.2025

Asbestityötä ja työsuojelun ammattipätevyyttä koskevan lainsäädännön muuttaminen, HE

Lue
29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue