Pro: Neuvottelutulos kolmeen mekaanisen metsäteollisuuden yritykseen – lakonuhat peruuntuivat

Ammattiliitto Pro ja Kannustalo Oy, Kuhmo Oy ja Pölkky Oy ovat saavuttaneet neuvottelutulokset uusiksi yrityskohtaisiksi työehtosopimuksiksi.

Neuvottelutulos Kuhmo Oy:n kanssa syntyi 15.3 ja Kannustalo Oy:n kanssa 16.3 sovittelija Jukka Ahtelan avustuksella. Pölkky Oy:n neuvottelutulos syntyi 18.3. myöhään illalla Ahtelan avustuksella.

Tämä tarkoittaa, että 21.3.2022 alkaviksi ilmoitetut lakot näissä yrityksissä peruuntuvat.

– Mekaanisen metsäteollisuuden solmitut yrityskohtaiset työehtosopimukset kattavat nyt yli 75 prosenttia toimialan jäsenistä. Nämä yhtiöt ovat solmineet yrityskohtaisen työehtosopimuksen tai soveltavat hirsitaloteollisuuden tai puusepänteollisuuden työehtosopimusta jatkossa, Pron puheenjohtaja Jorma Malinen sanoo.

Mekaanisen metsäteollisuuden yrityskohtaiset työehtosopimukset neuvoteltiin yhdessä Teollisuusliiton kanssa. Seuraavaksi neuvottelutulokset menevät osapuolten hallintojen käsittelyyn.

Lisätietoja:

Jorma Malinen, Pron puheenjohtaja, p. 050 576 0389
Anssi Vuorio, Pron teollisuussektorin johtaja, p. 050 564 5376

Ajankohtaista

17.6.2025

Hallitus on ollut yrittäjien unelmien täyttymys

Lue
17.6.2025

Tehyn kysely: Hoitotyön johtajia kuormittavat jatkuvat muutokset ja suuremmat yksiköt

Lue
16.6.2025

Tehy: Yhdenvertaisuus vaatii vaikuttamista ja käytännön toimia

Lue
12.6.2025

Kansallinen työelämän kehittämisstrategia luo yhteistä suuntaa kohti parempaa tuottavuutta, oppimista ja hyvinvointia työpaikoilla

Lue
11.6.2025

Muutoksia työeläkevakuutusyhtiöiden hallintoa koskeviin Finanssivalvonnan määräyksiin ja ohjeisiin

Lue
11.6.2025

Lausunto arviointimuistiosta terveydensuojelulainsäädännön kokonaisuudistusta varten

Lue
11.6.2025

Valtioneuvoston asetus terveydenhuollon ammattihenkilöistä annetun asetuksen 16 §:n kumoamisesta

Lue
11.6.2025

Julkisuuslain salassapitoperusteiden uudistustarpeiden kartoitus

Lue