STTK:n hallitus järjestäytyi ja päätti puheenjohtajan työsuhteen ehdot

Lisätietoja:

Antti Palola

puheenjohtaja

Profiili

STTK:n uusi hallitus kaudelle 2021 – 2025 on järjestäytynyt. Hallituksessa on puheenjohtajan lisäksi 24 jäsentä. Puheenjohtaja on STTK:n puheenjohtaja Antti Palola ja varapuheenjohtajat ovat Millariikka Rytkönen (Tehy), Jorma Malinen (Ammattiliitto Pro), Silja Paavola (SuPer) ja Jonna Voima (Jyty).

Hallituksessa on 12 naista ja 13 miestä.

STTK:n hallituksen jäsenet ja varajäsenet (pdf)

Hallitus päätti myös puheenjohtaja Antti Palolan työsuhteen ehdoista. Palkka on 16 500 euroa kuukaudessa. Puheenjohtajalla on puhelin- ja autoetu. Eläkeikä on voimassa olevien eläkelakien mukainen.

Lisätietoja: Antti Palola, puhelin 040 509 6030.

Ajankohtaista

8.8.2025

STTK Eurooppa-foorumissa 27.–29.8

Lue
8.8.2025

Sairausvakuutuslain ja siihen liittyvien lakien muuttaminen – HE eduskunnalle

Lue
8.8.2025

Perusopetuslain muuttaminen – aamu- ja iltapäivätoiminnan rahoitus)

Lue
8.8.2025

Ammatillinen koulutus – Tilauskoulutus ja lukuvuosimaksut

Lue
7.8.2025

Kesätyöseteli ei oikeuta alipalkkaukseen – näin se toimii 

Lue
7.8.2025

SuPerin Inberg: VM:n talousarvioesitys heikentää peruspalveluja

Lue
4.8.2025

Vero-oikeuden näkökulmat puoltavat työmarkkinajärjestöjen jäsenmaksujen verovähennysoikeuden säilyttämistä

Lue
29.7.2025

Jyty: Hallituksen esittämät työsopimuslain muutokset heikentävät palkansaajien työsuhdeturvaa merkittävästi – kielteiset vaikutukset osuvat erityisesti nuoriin naisiin

Lue