Ammattiliitto Pro: Budjettiriihessä on peruttava tutkimusrahoituksen leikkaukset

Hallituksen puoliväliriihessä tehty päätös leikata 35 miljoonaa julkisesta tutkimusrahoituksesta on hyvin lyhytnäköinen ratkaisu. Pro vaatii, että päätös on peruttava syksyn budjettiriihessä. Suomen kilpailukyky ja sen myötä hyvinvointi rakentuvat osaamiselle, tutkimuksella ja innovaatioille.

– Hallituksen linjaus on räikeässä ristiriidassa tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotiekartan, hallitusohjelman ja uuden koulutuspoliittisen selonteon kanssa, kun tavoitteena on nostaa TKI-panostukset neljään prosenttiin bruttokansantuotteesta. Julkinen tutkimusrahoitus kannustaa myös yksityisen sektorin investoimaan osaamiseen ja TKI-toimintaan, Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen sanoo. 

Tieteellisessä tutkimuksessa leikkaus vaikuttaisi ennen pitkää kaikilla koulutustasoilla varhaiskasvatuksesta jatkuvaan oppimiseen. Pelkona on myös yksityisen sektorin panostuksen väheneminen tutkimustoiminnan rahoituksessa. 

Määrärahaleikkauksen nopeimmat vaikutukset ovat konkreettisia. 

Yliopistojen rahoitusmalli edellyttää niiltä vahvoja tieteellisiä tutkimusnäyttöjä. Enemmistö tutkijoista työskentelee määräaikaisissa tehtävissä, joten heidän työllisyystilanteensa heikkenee nopeasti. 

– Huoli siitä, miten esitetty vähennys vaikuttaa jo nyt kovassa työpaineessa oleviin yliopiston työntekijöihin, niin tutkijoihin ja opettajiin kuin asiantuntija- ja tukipalveluihin, on suuri. Joka tapauksessa vähennys vaikuttaisi jokaisen yliopiston budjettiin.

Lisätietoja: Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen, p. 050 576 0389

Pro – yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Ammattiliitto Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esimiehet alaan katsomatta.
Olemme suomalaisen työelämän ja työmarkkinoiden vahva, osaava ja vastuullinen vaikuttaja.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien toimeentuloa eri elämäntilanteissa, hyvinvointia työssä ja vapaalla sekä kehittymis- ja työllistymismahdollisuuksia. Tarjoamme monipuoliset, hyödylliset ja rahanarvoiset jäsenedut ja -palvelut.
Meihin kuuluu 120 000 jäsentä ja neuvottelemme 75 virka- ja työehtosopimusta. Olemme STTK:n jäsen.

Ajankohtaista

3.11.2025

Pätkätyösuhteiden yleistyminen on lisännyt väärinkäytöksiä Ranskassa

Lue
3.11.2025

SuPer: Yksityisen sosiaalipalvelualan tes-neuvottelut (SOSTES) alkavat 3. marraskuuta – palkkauksen ja työhyvinvoinnin parantaminen kärkitavoitteita

Lue
3.11.2025

Vuoden tasa-arvotekona palkittu hanke edistää monimuotoisuutta työelämässä

Lue
31.10.2025

Naisten kuvainnollinen palkkapäivä ei katoa minimisääntelyllä

Lue
31.10.2025

STTK Naisten palkkapäivänä: Palkka-avoimuusdirektiivi paljastaa Suomen todellisen tasa-arvotahdon

Lue
30.10.2025

Suomalainen varautuu pitkään pahaan päivään

Lue
29.10.2025

Ammattiliitto Pron maineessa poikkeuksellisen kova nousu

Lue
29.10.2025

Pelastusalan kriisivalmius rapautuu – henkilöstöstä ja suorituskyvystä huolehdittava

Lue