Palkka-asiat mietityttävät kesätyöntekijöitä – Palkansaajakeskusjärjestöjen yhteinen Kesäduunari-info palvelee läpi kesän

Nuori kesätyössä

Kauanko harjoittelijapalkkaa tai koululaispalkkaa voidaan maksaa? Entä miten vähimmäispalkka määräytyy?

Palkkaukseen liittyvät kysymykset ovat olleet Kesäduunari-infon suositumpia kysymyksiä tänäkin kesänä.

– Varsinkin vähimmäispalkasta on tullut tasaisesti kyselyitä, kertoo SAK:n, Akavan ja STTK:n yhteisen Kesäduunari-infon neuvoja Juuli Jokinen.

Jokisen mukaan palkkaan ja vähimmäispalkkaan liittyviä kysymyksiä on tullut sekä tes-aloilta että aloilta, joilla ei ole työehtosopimusta.

– Työsopimuslain mukaan työntekijän tulee saada työstään tavanomainen ja kohtuullinen palkka. Laissa ei kuitenkaan ole määritelty mitään varsinaista vähimmäispalkkaa, Jokinen muistuttaa.

Ehdot työn palkkaukselle määräytyvät työsopimuslain lisäksi työehtosopimuksessa, joka määrittää työstä maksettavan minimipalkan.

– Moni on halunnut tarkistaa kesäduunaripuhelimesta esimerkiksi sen, kuuluuko hänelle tietyillä kokemusvuosilla tietty palkka. Samoin kyselyitä on tullut siitä, kuuluuko kesätyöntekijälle alin taulukkopalkka vai harjoittelijapalkka.

Ota yhteyttä somessa, nettilomakkeella tai puhelimitse

Palkansaajakeskusjärjestöjen yhteisestä kesäduunari-infosta voi kysyä neuvoa esimerkiksi palkkaan, työaikaan ja koeaikaan liittyen. Kaikki kysymykset käsitellään luottamuksellisesti.

Puhelimitse neuvoja saa numerosta 0800 179 279. Puhelinpalvelu vastaa maanantaista perjantaihin kello 9–15. Neuvontaa saa suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Palveluun voi soittaa nimettömänä.

Palvelun verkkosivuille www.kesaduunari.fi on koottu kesätyöntekijöille tärkeää työelämätietoa kuten kesäduunarin muistilista ja vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin. Sivujen kautta voi myös lähettää kysymyksiä kesäduunarineuvojalle.

Kesäduunari-info on avoinna perjantaihin 31. elokuuta saakka. Kesäduunari-info on myös Facebookissa ja Twitterissä.

SAK, Akava ja STTK 27.6.2018

Kuva: Heikki Saukkomaa/Lehtikuva

Ajankohtaista

21.11.2025

Tehyn uusi yhteiskuntasuhteiden päällikkö on Ira Hietanen-Tanskanen

Lue
20.11.2025

Ammattiliitto Pron edustajisto: suomalaisyrityksillä on nyt näytön paikka

Lue
20.11.2025

Vastaako nuorten työllistymisseteli siihen tarpeeseen, johon se on luotu?

Lue
20.11.2025

Lasten kotihoidon ja yksityisen hoidon tuki

Lue
20.11.2025

Antti Palola osallistui viimeiseen ETUC:n hallituksen kokoukseensa – painotti työntekijöiden suojan merkitystä

Lue
20.11.2025

Eläkeuudistus turvaa nuorempien sukupolvien toimeentuloa

Lue
20.11.2025

Työllistämistuki nuorille

Lue
19.11.2025

Jyty: Etelä-Pohjanmaan yt-neuvottelut päättyivät erimielisinä – vähennykset kohdentuvat jälleen pienipalkkaiseen henkilöstöön

Lue