Teemu Vartiamäki: Mikä on mielestäsi tärkein keino ratkaista nuorten syrjäytymisen ongelma?

Teemu Vartiamäki, nuorten syrjäytyminen, nuoret työelämässä.

Haaste on laaja, monitahoinen ja varsin kompleksinen eikä varmastikaan mitään yhtä ja ainoaa oikeaa ratkaisua ole. Yhdessä tekemällä saadaan paljon aikaan ja löydetään toimivia ratkaisuja. Näkemykseni mukaan on kuitenkin jotain mistä täytyy pitää kiinni ja mitä ilman emme onnistu. Siitä lyhyesti. Ihmisen perustarve on tulla kohdatuksi, kuulluksi ja nähdyksi. Nämä kokemukset rakentavat perusturvaa, joiden varaan kasvu ja kehitys rakentuvat.

Ihmisen perustarve on tulla kohdatuksi, kuulluksi ja nähdyksi. Nämä kokemukset rakentavat perusturvaa, joiden varaan kasvu ja kehitys rakentuvat.

Lapsi tai nuori, jolla on perusturvassa puutteita, tarvitsee turvallista ihmissuhdetta ja pysyvää kasvuyhteisöä. Aikuista, jolla on aikaa kulkea rinnalla, katsoa silmiin, välittää ja sanoittaa lapselle teoin ja toistuvin sanoin toivoa tulevaisuuteen. Harrastusyhteisöä, jossa yhdessä opetellaan kannustusta, erilaisuutta sekä itsen ja toisten hyväksyntää. Tämä ei toteudu pirstaloituneessa palvelurakenteessa, jossa palvelut ovat ihmissuhdetta tärkeämpiä.

Harrastusyhteisöä, jossa yhdessä opetellaan kannustusta, erilaisuutta sekä itsen ja toisten hyväksyntää.

Ainoastaan ihmissuhteen kautta on mahdollista vahvistaa perusturvaa, jossa lapsi hiljalleen oppii tuntemaan, että hän on hyväksytty, hän aidosti kuuluu yhteisöön ja hän on merkityksellinen omana itsenään. Nämä kokemukset syntyvät hiljaa, pienistä arkisista hyvistä, aidoista ja välittävistä teoista, jotka vaativat paljon aikaa. Kasvamisessa ja syrjäytymisen ehkäisyssä ei ole nopeita ratkaisuja vaan ne vaativat pitkäkestoista rinnalla kulkemista, ihmissuhdeperustaisuutta ja arjen yhteisiä tekoja ja kokemuksia.

Poistetaan siis projektit ja satsataan pysyvyyteen. Projekteilla voidaan rakentaa taloja, ei ihmistä. Jokaiselle tuen tarpeessa olevalle lapselle tulee mahdollistaa pysyviä aikuissuhteita, jotka elävät arkea yhdessä lapsen kanssa koulussa, vapaa-ajalla ja palveluverkostoissa, yhdessä kasvatuskumppanina lapsen huoltajien kanssa. Tässä Icehearts on yksi toimiva malli.

Teemu Vartiamäki, Icehearts

Ajankohtaista

20.8.2025

Koulutuskorvauksen lakkauttaminen

Lue
20.8.2025

Millariikka Rytkönen ehdolla Plan Internationalin tyttöpalkinnon voittajaksi

Lue
18.8.2025

Apteekkitalouden uudistus ja lääkesäästöjen toimeenpano

Lue
18.8.2025

Vuoden 2026 tuloveroasteikko ja tuloverolain muuttaminen – HE eduskunnalle

Lue
18.8.2025

Tehy: Koulutuskorvauksen lakkauttaminen iskisi sote-alalle – kouluttautuminen vähenisi ja alan ongelmat lisääntyisivät

Lue
14.8.2025

Työneuvoston lakkauttaminen ei tuo säästöjä

Lue
14.8.2025

Yrittäjän eläkelain muuttaminen ja tapaturman ja palvelussairauden korvaaminen, HE eduskunnalle

Lue
13.8.2025

Tehy lahjoittaa 10 000 euroa Plan Internationalille – apua Gazan lapsille ja perheille

Lue