VvL: Vastuutonta toimintaa Pohjantähti

Vakuutusväen Liitto on tyrmistynyt Pohjantähden aikeista vähentää jopa 25 työntekijää. Yhtiö ilmoitti vain muutama viikko sitten hyvästä tuloksesta. Nyt tuloksen tekijöitä ollaan potkimassa pois.

– Tuskin oli muste ehtinyt kuivua yhtiön hyvässä tuloksessa, kun Pohjantähti ilmoitti aloittavansa yt-neuvottelut, VvL:n puheenjohtaja Liisa Halme sanoo.

Yhtiö tavoittelee noin kahden miljoonan säästöjä ja perustelee vähennyksiä tulevaisuuden kannattavan kasvun varmistamisella. Halme ei näitä perusteluja niele vaan perää työnantajan vastuuta hyvää tulosta tehnyttä henkilöstöä kohtaan.

– Vastuullinen työnantaja suunnittelee tulevaisuutta ajoissa yhdessä henkilöstön kanssa eikä hae pikavoittoja potkuilla, Halme sanoo.

Vähennysuutinen yllätti myös yhtiön pääluottamusmiehen Arto Puolakan.

– Uutinen tuli aivan puskista. Henkilöstö on erittäin järkyttynyt, Arto Puolakka kuvailee.

Henkilöstön on vaikea ymmärtää vähennyksiä, sillä töitä on yhtiössä vaikka kuinka paljon. Pohjantähti suunnitteleekin lisäävänsä jopa 20 työpaikkaa lähivuosina Hämeenlinnan asiakaspalvelukeskukseen. Kaikille nämä työpaikat eivät ole kuitenkaan todellinen vaihtoehto sijaintinsa takia. Työpaikkoja karsitaan nyt erityisesti konttoreista, jotka ovat eri puolilla maata.

– Kuinka monelle muutto Hämeenlinnaan olisi ylipäätään mahdollinen esimerkiksi perhesyistä, Halme kysyy.

Lisätietoja:
pääluottamusmies Arto Puolakka 050 400 4520

Ajankohtaista

1.5.2025

Antti Palolan vappupuhe

Lue
30.4.2025

ERTO: Henkilöstöalalle sopu – 5.5. uhanneet lakot peruutettu

Lue
30.4.2025

Yhteisymmärrys kuntien ja hyvinvointialueiden sopimuskorotuksista saavutettu – ”Tämä osoitti neuvottelujärjestelmän toimivuuden”

Lue
30.4.2025

Tehy, KT ja muut järjestöt: Sopimuskorotuksista on syntynyt yhteisymmärrys kunta- ja hyvinvointialalla

Lue
30.4.2025

Asbestityötä ja työsuojelun ammattipätevyyttä koskevan lainsäädännön muuttaminen, HE

Lue
29.4.2025

Jyty: Kunta- ja hyvinvointialan palkkaohjelman irtisanominen on valitettava käänne

Lue
29.4.2025

Maksuton Kesäduunari-info neuvoo kesätyöntekijöitä koko kesän ajan 

Lue
28.4.2025

Tehy: Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n  kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman – irtisanominen ei tullut yllätyksenä

Lue